Tuesday, May 26, 2020
HomePosts Tagged "Манчестер"

Поп пејачката Ариана Гранде преку социјалните мрежи објави дека нема да дозволи да победи стравот и затоа најави хуманитарен концерт во Манчестер на кој ќе бидат собирани средства за семејствата на 22-те жртви кои загинаа при терористички бомбашки напад токму при крајот на нејзин настап. Таа

Read More

Висок претставник на САД изјави дека експлозивот кој е искористен во Манчестер арената е ист со оној кој бил користен за време на нападите во Париз и Брисел, пишува „Гардијан“. Републиканецот Мајк Мекол кој претседава со Комитетот за национална безбедност на Конгресот изјави дека во сите

Read More

Британската полиција ја прекина размената на информации за терористичкиот напад во Манчестер со службите од САД. Повеќе детали за нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица се појавија во американските медиуми, посебно телевизиите „Ен-би-си“ и „Си-би-ес“, пред британската полиција да ги пушти во британските медиуми. Освен

Read More

Терористичката организација „Исламска држава (ИС)“ презема одговорност за нападот во Манчестер арена, во кој настрадаа 22 лица, пренесува агенцијата ТАСС. Според порталот Акбар Ирак припадниците на терористичката организација на социјалните мрежи објавиле видеоснимка во која преземале одговорност за нападот. Четири часа пред нападот во Манчестер, пак,

Read More

„The Stone Roses“, британски бенд кој имаше големо влијание на многу британски групи и служеше како инспирција за создавање музика, објавија нова песна после 21 година. Бендот формиран во Манчестер во 1983 година, беше еден од пионерите на таканаречената „манчестерска сцена“, снимајќи песни како што

Read More

Кога архитект ќе направи грешка од каприц или од убедување дека неговата смисла за дизајн е најдобра, тогаш страда целото население. Таков проблем имаат жителите во центарот на Манчестер бидејќи Битам кулата, која е една од поновите, при посилни ветрови произведува неверојатно иритантни хорор звуци. Проблемот

Read More