Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "Македонија" (Page 5)

Заменик-претседателот на Владата, кој е задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари работна средба со амбасадорот на Република Косово во Македонија, Илбер Хиса. На средбата беше разговарано за развојот на односите меѓу двете земји, како и за имплементацијата на обврските за продлабочување на добрите односи, преземени

Read More

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ги повика членовите и симпатизерите од 15 до 17 часот да ги блокираат крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу Васил Чакаларов и Ангел Динев во Карпош. Во 18 часот, ВМРО-ДПМНЕ закажа протест пред Основниот суд Скопје 1

Read More

Осум компании со грчки или мешовит удел се дел од листата на 200 најголеми бизниси во Македонија во 2016 година, објави финансискиот магазин „Капитал“, а пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА. На трето место на листата, како и претходната година, се наоѓа ОКТА, односно групацијата „Хеленик петролеум“,

Read More

Британската амбасада во Македонија оцени дека насилствата во Собранието од 27 април годинава мора да се истражат и да имаат судска разврска. – Настаните во Парламентот на 27 април беа насилни и заслужуваат детална истрага, со последователни постапки низ судски процеси доколку е потребно. Важно е

Read More

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, очекува дека во првата половина на 2018 година би требало да се најде политичко решение со Грција за отворање на преговорите за членство на Македонија во ЕУ. – Сега имаме прозорец на можности до средината на следната

Read More

Важно е да се утврди одговорност за настаните во Собранието на 27 април и ги повикуваме сите партии да се однесуваат одговорно, вели во изјава за „Мета“ Маја Коцијанчич, портпаролка на ЕУ. Според неа, иако ЕУ не сака да коментира судски постапки или истраги, сепак очекува

Read More

Амбасадата на САД во Македонија повика на поголема транспарентност и на следење на процедурите при расветлување на настаните во Собранието од 27 април годинава. „Ги следиме вестите за апсењата. Ја повикуваме полицијата и обвинителството да продолжат со решавањето на случаите со апсолутна транспарентност и со почит

Read More

Македонија повторно се движи во вистински правец и треба да го искористи позитивниот моментум и поддршката од евро-атлантските пријатели. САД даваат принципиелна поддршка на реформските активности на македонската Влада насочени кон повторно отворање на перспективите за што побрза интеграција на земјата во НАТО и ЕУ. Ова

Read More

Високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини, планира пред крајот на годинава да организира состанок со премиерите од Западен Балкан. Состанокот ќе се одржи во Брисел, во форма на работна вечера, и најверојатно ќе биде на 18 декември. Сепак, засега не е прецизно утврден датумот, бидејќи се

Read More

Министрите за одбрана на Македонија и на Бугарија, Радмила Шекеринска и Красимир Каракачанов, вчера, во рамките на заедничката седница на двете влади, во Струмица потпишаа аранжман за соработка за обука на војници и на подофицери – возачи и механичари на тенк Т-72, соопшти денеска Министерството

Read More