Monday, May 25, 2020
HomePosts Tagged "Македонија" (Page 4)

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, со директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот, Метју Палмер, во Вашингтон разговараше за актуелните политички случувања во Македонија. Двајцата соговорници, како што соопштуваат од кабинетот на Џафери, се согласиле дека судската власт треба да е

Read More

Претседателот на собраниската комисија за европски прашања и пратеник од ДУИ, Артан Груби, во Брисел се сретнал со европратеникот Кнут Фленкештајн, со кој разговарал за ситуацијата во Македонија и за европската перспектива на земјата и на регионот. Груби го запознал Фленкенштајн со реализацијата на обврските на

Read More

Времето денеска ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и со слаб до умерен северозападен ветер. На југоисток ветерот краткотрајно ќе засилува. Минималната температура ќе се движи од минус шест до еден, а дневната од четири до 12 Целзиусови степени. Во Скопје и околината претпладне ќе

Read More

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, за време на работната посета на Естонија, се сретнал со високи претставници на државата, како директорот на канцеларијата за европски прашања, Клен Јарац, претседателот на Комисијата за европски прашања при естонскиот парламент, Томас Витсут, и со претседателот на парламентарната

Read More

Дојдовме со аргументи дека се создадени позитивни случувања по долгиот, одложен процес на нашите интеграции во ЕУ, порача премиерот Зоран Заев преку социјалната мрежа „Твитер“, на почетокот на дводневната посета на Брисел. Тој истакнува дека Владата ќе продолжи да ги спроведува реформите и волјата на граѓаните,

Read More

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, на доаѓање во Кривичниот суд на распит кај судија на претходна постапка, рече дека нема основа за судот да му одреди притвор. – Нема основа за притвор, но оставаме судот да цени и да го каже последниот збор – рече кратко

Read More

Република Македонија гледа оптимистички на претседавањето со Советот на Европската Унија од страна на Република Естонија до крајот на годината, период во кој нашата држава е посветена на реформите и отстранувањето на сите пречки кои и го отежнуваат приближувањето кон Унијата. Ова го истакна вицепремиерот за

Read More

За да се отвори патот на нашиот сосед кон ЕУ и другите организации во кои сака да се приклучи, мора да се најде компромис за спорот за името, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, во интервју за весникот „Етнос“. – Во случајот со ПЈРМ, нашите

Read More

Дозволете институциите да работат врз случајот, а сите спорни лекови се повлечени и граѓаните да не се грижат. Ова денеска го истакна заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски одговарајќи на новинарско прашање за случајот со контрола на лековите од паралелен увоз од трети земји. Тој потенцира дека

Read More

Во Тетово и во Скопје вчера е откриена најголемата лабараторија за нелегално производство на синтетички дроги во Југоисточна Европа, соопшти денеска Јавното обвинителство. Лабараторијата е откриена во акција на Обвинителството за организиран криминал и корупција и на Министерството за внатрешни работи, а во предистражната постапка учествувале

Read More