Friday, Aug 7, 2020
HomePosts Tagged "листа"

Али Ахмети со повеќе сопартијци од ДУИ меѓу кои и Талат Џафери, Муса Џафери, Рафиз Алити но и Мендух Тачи од ДПА се на листата за острел составена од организацијата „Окото на народот“ за изневерување на интересите на Косово заедно со албански политичари од регионот пренесе

Read More

Магазинот Форбс ја објави листата од најплатени телевизиски актерки за изминатите неколку години, а ѕвездата од серијата „Modern family“ се најде на самиот врв на оваа листа со заработка од 43 милиони долари. 44-Годишната Софија Вергара е најплатена телевизиска актерка, според магазинот Форбс. Колумбијката заработила

Read More

Врз основа на член 84 од Законот за општата управна постапка („Службен весник на РМ” бр.124/15), Управата за јавни приходи објавува: ЈАВЕН ПОВИК за уредно доставени решенија за присилна наплата на радиодифузна такса. Врз основа на член 84 од Законот за општата управна постапка („Службен весник на

Read More

Зад нас е уште едно возбудливо лето натрансфер маркетот, а клубовите повторно се расфрлаа со пари со цел да ги доведат посакуваните засилувања. Според истражувањата на угледниот „CIES Footballer Observatory“, голема количина на фудбалери се платени далеку повеќе од својата реална цена на пазарот. Секако

Read More

Американскиот актер Двејн Џонсон го замени Робертс Дауни Џуниор на првото место од листата на најдобри актери, бидејќи забележа заработка од 64.5 милиони долари, пренесува магазинот „Форбс“. На листата од најплатени актери, покрај Џонсон, се наоѓаат и Џеки Чен со заработка до 61 милиони долари,

Read More

Според овогодинешната листа на магазинот „Форбс“, Џенифер Лоренс, со 46 милиони долари заработка е најплатената актерка на светот во изминатата година. Лоренс веќе две години по ред ја добива титулата најплатена актерка во светот. На второто место е Мелиса Макарти, јунакот од филмот „Шпион“ која

Read More

„BBC“ ангажираше 177 критичари од сите страни на светот и тргна во потрага по најдобрите филмови од 21 век. Листата беше ограничена на најдобри 100, а филмот на Дејвид Линч „Mulholland Drive“ од 2001 година го освои врвот на оваа листа како најголем класик. Во

Read More

Магазинот „Форбс“ традиционално и оваа година ја објави листата на најплатени ди-џеи во светот, а на првата позиција со рекордна заработка од 63 милиони долари се најди Калвин Харис. За Харис оваа не е некакво изненадување или нешто ново и непознато во неговата кариера, бидејќи

Read More

Американскиот рапер и дизајнер Кание Вест несомнено ужива во неодамна откриените вести дека го срушил рекордот на легендарниот музичар Мајкл Џексон. Благодарејќи на соработката со изведувачот ScHoolboy Q од која настана нумерата „Тhat part“, 40-те песни на Кание Вест неодамна се искачија на листата на

Read More

Според редовната анкета на британскиот тренди магазин „Монокл“ (Monocle), Токио е најдобар град за живеење, следен е Берлин, Виена, Копенхаген и Минхен, додека на списокот нема ниту еден балкански град. Параметрите што се користени во студијата се однесуваат исклучиво на животниот стандард во градовите и мислењето

Read More