Monday, Sep 21, 2020
HomePosts Tagged "кујна"

Агенцијата за храна и ветеринарство, заедно со Санитарната инспекција денеска направиле контрола во мензата и кујната од Центарот за обука на полицајци во Идризово, од каде што неколкумина кадети утрово биле затруени од храна. Агенцијата по посетата донела времена мерка да се затвори кујната до конечните резилтати,

Read More

На големо задоволство на сите гурмани кои сакаат да уживаат во удобна и модерна атмосфера, утре (среда, 01.06.2016) од 21:00 часот се отвора новиот Trend Gastro Bar во населба Аеродром (поранешен McDonalds). Како што и самото име навестува, Gastro Bar е концепт кој ја освежува и

Read More

Во Балканските земји оставањето на бакшиш не е општествено задолжително правило, но во Америка се смета дека келнерите и луѓето кои ве служат, без оглед од која област се мора да им оставите бакшиш приближно од 15 проценти со вредноста на сметката. Тоа правило сака да

Read More

За сите љубители на уметноста  во нејзината сестрана и креативна смисла вечерва во Куќата на Уранија во Охрид вечерва ќе биде отворена изложбата „Од кујната на Масин“ На изложбата ќе бидат претставени 30-тина керамички чинии кои сликарот Мирослав Масин ги изработувал сам, во кичевското село Вранешница,

Read More

Во овие топли, летни денови секогаш сме во потрага по брзи рецепти кои нема да ни одземат многу време и пари, а кои можат да бидат вкусни и задоволителни. Еден таков рецепт е и овој чоколаден колач кој, верувале или не, се подготвува со само две

Read More

  Вашата домашна кујна може да послужи како аптека доколку после убод од комарец имате долготрајно чешање или оток. Еве неколку намирници кои можат многу да ви помогнат: Лимон: Има природни антивоспалителни и анестетички својства и е многу ефикасен за намалување на отокот од убод од комарец.

Read More