Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "Крушево"

Претседателот на СДСМ Зоран Заев оваа година празникот Илинден го прослави на Мечкин камен од каде ја упати и главната порака на опозицијата кон народот, а насочена против криминалите на власта. „Веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна поделба на партизани и комити

Read More

Со концерт на учесниците на работилницата за хармоника под менторство на Горан Алачки, вчера успешно заврши втората музичка работилница која од 24 до 26 јуни, се реализираше во спомен домот на Тоше Проески во Крушево. На концертот пред многубројната публика настапија специјалните гости поп звездата

Read More

Веќе седум дена гори Бушава планина во Крушево, на местото викано Мусица, откако на 19 декември во 19 часот, било јавено дека е забележан оган. Во почетокот била запалена сува трева, папрат и ниски смреки, но пожарот се проширил на букова шума. Вработените во шумското стопанство

Read More

Две параглајдерски несреќи се случиле во текот на вчерашниот ден. Двајца параглајдеристи од Финска и Германија се здобиле со тешки телесни повреди при летање со параглајдер, едниот во близина на Крушево, а другиот во близина на Скопје, по што се згрижени во Клиничкиот центар во

Read More

Во Крушево денеска започнува 19-то Предевропско првенство во змејарство во организација на Воздухопловната федерација на Македонија и клубот „Крос Кантри“ од Охрид. Првенството ќе трае до 23 август, со над 80 претставници од речиси сите евrопски држави, а Македонија ќе биде претставена со двајца пилоти

Read More

Продолжува програмата на манифестацијата ,,Крушевско културно лето”. Сите љубители на уметноста вечерва  ќе имаат можност да ја посетат изложбата на фотографии ,,Монент на впечатоци” на новинарката Каролина Мицевска од Прилеп. Изложбата ќе биде поставена во Домот на културата ,,Наум Наумовски -Борче”  во Крушево Мицевска на изложбата

Read More

На градскиот плоштад во Крушево синоќа се случи настанот ,,Говориме различно, танцуваме исто”.По тој повод 50 деца од различна етничка и верска приапдност  станаа едно преку игри песни и пораки за мир и соживот. Пред публиката младите крушевчани играа зумба и прочитаа пораки за мир

Read More

Неодамна, во Спомен куќата ,,Тодор Проески" во Крушево се одржа тридневна работилница по гитара која ја предводеше најдобриот гитарист Влатко Стефановски. На оваа креативна музичка работилница посветена на нашата поп-икона Тоше Проески,  учествуваа 70 млади музичари од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина. Учесниците покажаа голема

Read More