Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "кривична пријава" (Page 7)

Вчера во Куманово се случила голема физичка пресметка меѓу обезбедувањето на ноќен клуб кое не сакало да пушти четири лица на возраст од 39 до 44 години по што меѓу нив дошло до вербална расправија која избувнала во тепачка. Обезбедувачите С.М (38), Б.Т (32) и

Read More

Струшкиот градоначалник Зијадин Села заедно со уште три лица З.С.(44) од струшкото село Ливада, Р.Х.(48) од Велешта, Ѓ.Д.(50) од Струга и В.Л.А.(60) од Скопје, доби кривична пријава за „злоупотреба на службена положба и овластување“ поднесена од СВР Охрид. Села е осомничен дека спротивно на Законот за

Read More

Актуелниот заменик министер за земјоделство Љупчо Николовски побарал од јавното обвинителсто преку одделот за истрага за организиран криминал и корупција да се покрене кривична пријава против Илија Србиновски како директор на подрачната единица на министерството во Битола за сторени повеќе малверзации со државно земјиште и

Read More

На патот Плетвар - Прилеп дошле до вистински бес на возач кој подивел откако не му била отстапена предност за претекнување од страна на С.М. Тој се движел со автомобил „Даеву Ланос“ со неговото семејство, поточно со сопругата, ќерката и неговиот татко. Младиот возач на

Read More

СВР-Скопје поднесе кривична пријава против С.Б.(18) од Скопје осомничен дека извршил шест кривични дела „измама“ стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 54.000 денари. Во периодот септември-октомври годинава, на Бит Пазар и во Центар во Скопје, С.Б. со лажно прикажување на факти на странските државјани

Read More

Четириесет и четири годишната прилепчанка М.В. поради основи на постоење сомнение за сторени кривични дела „измама“, „употреба на исправа со невистинита содржина“ и „посебни случаи на фалсификување исправа“ заработи кривична пријава. Во хотелот „Бисер“ во Струга пријавената се претставила како претседател на Конфедерацијата на синдикалните организации на Република

Read More

Татко и син од кумановско Табановце одгледувале растение канабис сатива во дворот на семејната куќа, соопшти денеска кумановската полиција. Полицијата по издадена наредба од Основниот суд во Куманово во утринските часови извршила претрес на нивниот дом во село Табановце и открила и одзела 71 стебло од

Read More

Семејство од Скопје поднесе кривична пријава против дадилка која била ангажирана да го чува нивното 9 месечно бебе, но таа наместо тоа го малтретирала и се однесувало грубо. Случајот е разгледан од јавен обвинител кој смета дека постои основано сомневање за сторено кривично дело -

Read More

По преговарањата на поднесената кривична пријава против 21 лице поврзани со незаконско прелевање на капитал, надлежните институции ја замрзнаа сметката на Макпетрол. Информацијата е потврдена од компанијата. Во меѓувреме од обвинителството потврдија дека е оформен предмет за случајот Макпетрол, но други детали не соопштуваат. Нема информации дали

Read More

Полициски служебеник од Крива Паланка измамил две лица кои биле во куќен притвор и поднесена му е пријава од јавен обвинител за две кривични дела и „злоупотреба на службена положба и овластување и измама“. Полицаецот при посета на лицата во куќен притвор им кажал дека

Read More