Monday, Jun 1, 2020
HomePosts Tagged "кривична пријава" (Page 2)

Советот за утврдување факти поднесе кривична пријава против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски поради тоа што тој на 13 септември им забрани на претставниците на Советот да влезат во судот заради остварување увид во списите на предметите познати во јавноста како „Таргет – Тврдина“. „Истиот

Read More

Група поранешни вработени, новинари и технички персонал, ќе поднесуваат кривична пријава против одговорните во ТВ Нова повикувајќи се на член 166 од к.з кој се однесува на дела против работните односи, а поради неисплатени плати за месец јули и август. Случајот новинарите го пријавиле и

Read More

Актуелниот градоначалник на Крива Паланка и кандидат за градоначалник од коалицијата за локалните избори 2017 предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Арсенчо Алексовски, изјави дека кривичната пријава што е поднесена против него е политичка хајка и валкана игра за да се оцрни неговото име, пренесува „Точка“, повикувајќи се

Read More

радоначалникот на Штип, Илчо Захариев, добри кривична пријава од Секторот за внатрешни работи во Штип под сомнение дека ја злоупотребил својата службена положба и овластувањата. Според пријавата, Захариев се товари дека како градоначалник склучил договор со фирма од Штип кој бил штетен за Општината, и

Read More

СВР Велес поднесе кривична пријава против Славчо Чадиев, (58) актуелен градоначалник на Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ кое го сторил додека бил претседател на Совет на општина Велес на тој начин што го прекршил

Read More

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека поднела кривична пријава против генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, поради злоупотреба на службената положба и овластувања. Според ВМРО-ДПМНЕ, Рашковски, од неговото назначување на функцијата генерален секретар на Владата до денот на распишување на локалните избори, повеќепати организирал именувања за в.д.

Read More

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија своето неработење и неспособност се обидува да го сокрие преку политички хајки и поднесување неосновани кривични пријави, вели поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, во писмена изјава за кривичната пријава на прилепската полиција, која го товари за незаконска продажба

Read More

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески кој се товари дека на две лица незаконски им овозможил да купат државни станови во Прилеп по повластени цени, со што го оштетил државниот буџет за околу 2,6 милиони денари или

Read More

СВР Скопје – Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 64-годишната А.С., поранешна управителка во „Славија “ ДОО Скопје, поради постоење основи на сомнение дека во периодот од 2007 до 2010 година сторила кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, со

Read More

Секторот за внатрешни работи Скопје денеска поднесе кривични пријави против девет лица за инцидентите во Собранието од 27. април. Кривичните пријави се за сторено насилство кон луѓе и оштетување на имот, а направени се три кривични дела: „учество во толпа што ќе спречи службено лице во

Read More