Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "Крива Паланка"

Подобрување на транспарентноста на единиците на локалните самоуправи преку воспоставување на стандарди за отворени и паметни податоци на локално ниво, е тема на работилницата што се одржа денеска во локалната самоуправа на Крива Паланка. На работилницата беше презентиран извештај од истражувањето направено во рамки на проектот

Read More

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска го поддржа штрајкот на текстилните работнички и работници од Крива Паланка, вработени во Друштвото за производство на чевли и трговија КАДОРО ОТТО ДООЕЛ експорт-импорт Крива Паланка. Вработените повеќе денови штрајкува во дворот на фабриката поради неисплатени плати и придонеси

Read More

Во Крива Паланка по повеќегодишно молчење на протестен марш излегоа текстилните работнички од фабриката Кадоро Ото каде за недостоинствена плата за живот работат и по 12 часа на ден. После протестот во понеделник каде си ги бараа со мака заработените пари, од страна на менаџментот на

Read More

Истражители на Специјалното јавно обвинителство пред неколку дена ја продолжиле истрагата за сомнителното финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, па на информативен разговор веќе биле повикани десетина високо рангирани партиски функционери од Крива Паланка, дознава Плусинфо. На разговор се повикани и директори на локални јавни претпријатија, како и партиски

Read More

Кривопаланечките пожарникари вчера интервенирале на три пожари, од кои два се случиле во исто време, околу 16 часот, додека едниот на пладне. Командирот на Територијалната противпожарна единица Крива Паланка, Иле Коцевски информира дека во трите пожари изгореле седум декари дабова шума и половина декар сува трева. Сите

Read More

Синоќа се одржа петото по ред јубилејно музичко идание на „JoyFest“ на градскиот плоштад во Крива Паланка, а главна ѕвезда на вечерта беше легендарната српска рок група „Ван Гог“. Илјадници присутни, одлична атмосфера, за целиот овој прекрасен амбиент покрај „Ван Гог“ се погрижија и кривопаланечката

Read More

Бременост, завчера избрка од работа 10 текстилни работнички, сите вработени во една фирма, пренесе Тв Стар. Станува збор за конфекционерки од Крива Паланка кои од пред два дена повторно се на евиденција на Агенцијата за невработени, а единствена причина за тоа е одлуката да станат мајки. За

Read More

Дваесетина уметници и улични артисти, жонглери, магионичари, илузионисти, пантомимичари и танчери синоќа настапија на уличниот театар „Баскерфест 2016“ во Крива Паланка. Централниот градски плоштад беше голема сцена на уметности и уметници од разни држави кои ги проследија неколку стотици Кривопаланчани. Фестивалот под отворено небо се одржуваа

Read More

На патот Крива Паланка-Куманово доцна навечер се превртел автобус кој пренесувал туристи од Бугарија, при што во несреќата потешко се повредени неколку лица и на нив им е укажана итна медицинска помош во болницата во Крива Паланка. До несреќата најверојатно дошло откако, возачот на автобусот,

Read More

Општина Крива Паланка за време на прославата на православниот празник Богојалвение-Водици на градскиот плоштад ќе организира голема гозба за присустните на кои ќе им бидат поделени 7000 парчиња пивтии подготвени од учениците од средното училиште „Боро Менков“. На овој начин ќе има и спој на

Read More