Saturday, Aug 8, 2020
HomePosts Tagged "Конгрес" (Page 3)

За време на престојот во Малта, Груевски денеска имаше разговор со Тобијас Зек член на германскиот Парламент, член на Советот на Европа, потпретседател на ЕПП во Советот на Европа и член на партијата ЦСУ од Германија. Како што информираат од партијата на Груевски, тој го запознал соговорникот

Read More

Поранешниот соработник на американската Национална агенција за безбедност (НСА), Едвард Сноуден, кој сега живее во Русија, не ги прифаќа наодите на Конгресот на САД дека тој не е „свиркач“, туку предавник. Американските медиуми јавуваат дека во изјавата, дадена преку видео линк од Русија и испратена до

Read More

Семејствата и блиските на жртвите од терористичките напади од 11-ти септември 2001 година, чијашто 15-годишните се одбележува во неделата, ќе можат да тужат странски земји како Саудиска Арабија, осомничените дека ги поддржуваат нападите врз САД, според законот кој беше усвоен во петокот во американскиот Конгрес. Петнаесет

Read More

Ситуацијата во американскиот Kонгрес, Капитол Hил сега е „расчистена“, јавуваат американските медиуми. Претходно, комплексот во Вашингтон беше заклучен додека се спроведуваше истрага за наводен вооружен во близина на објектот. Полицијата за медиумите изјави дека две лица се во притвор. Тие биле вооружени и имале оружје

Read More

Демократите ја блокирале говорницата во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, барајќи освојување на закон за контрола на оружје, на што се противат републиканците. „Мораме да го преземеме подиумот во Конгресот додека не се преземаат акции“, изјави демократскиот конгресмен Џон Луис, пред десетина негови колеги да

Read More

Конгресот на Бразил ја започнa процедурата за импичмент на актуелната претседателка Дилма Русеф која ќе опфати тридневна дебата во која збор ќе имаат народните избраници откако изби скандал за корупција и заштита на екс претседателот на кој му беше даден имунитет како советник во нејзиниот

Read More

Фронтот за демократска Македонија побара оставка од Груевски и вонреден конгрес на ВМРО. „Со оглед на случувањата на Македонската политичка сцена, како и однесувањето на сите политички фактори во државата, водењето на непринципиелна и неконзистентна политика, крајно безобразната манифестација на антипатриотизам и отсуството на морален,

Read More

СДСМ на Конгресот ја донесе предизборната програма со која ќе настапи во април на предвремените парламентарни избори и ја темели на пет столбови со заложби за одговорна власт, функционирање на сите механизми на контрола, враќање на средната класа како главна економска опредлба, реформа на јавната

Read More