Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "Конгрес" (Page 2)

Социјалистичката партија на Македонија денеска го одржа осмиот Конгрес. На Конгресот се избрани нови органи, а за претседател повторно е избран Љубисав Иванов Ѕинго. Од партијата соопштија дека на Конгресот бил поднесен извештај за работата на партијата во изминатиот четири годишен период, направени се мали измени

Read More

На 22 Конгрес на СДСМ, меѓу многуте делегати и гости, пристигна поранешниот претседател на партијата и Бранко Црвенковски. Актуелното раководство на партијата, го пречека Црвенковски со аплаузи, по што тој со сите се поздрави - објави А1он. Црвенковски најпрвин беше пречекан од Заев, со кого насмеано

Read More

Сопартијците и гостите на 22 Конгрес на СДСМ му упатија конкретна порака на Заев, кој е единствениот кандидат за претседател на партијата и мандатар за состав на новата Влада. Биди државник, а не политичар - му порачаа тие во своите обраќања, бидејќи според нив, само

Read More

Во хотелот „Александар Палас“ во Скопје денеска ќе се одржи 22. редовен конгрес на СДСМ, на кој, покрај другите точки, ќе се изврши реизбор на Зоран Заев за претседател на партијата и ќе се избере нов состав на Централниот одбор. СДСМ на почетокот на месецот распиша

Read More

Предлог-буџетот на Белата куќа за 2018 година, кој е испратен до Конгресот предвидува укинување на „Гласот на Америка на македонски јазик“ и намалување на буџетот на „Радио Слободна Европа“ на македонски јазик. Ова е единствено укинување и редукција на средства од сите сервиси во регионот. Нема

Read More

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по вчерашната вечера во Брисел со Федерика Могерини и со премиерите од земјите од Западен Балкан задутре на конгресот на партијата го очекува реизбор за претседател на СДСМ. Заев е единствениот кандидат за претседател на партијата што ќе се избира

Read More

Засега не можеме да излеземе со информации, затоа што треба да провериме какви пријави се стигнати на конкурсот. Дури од денеска ќе може да дадеме соодветни информации, изјави вчера портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов на прашањето колку кандидатури за претседател на партијата и за членови

Read More

Делегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која денеска беше во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од амбасадата во САД во Македонија. „Двопартиската делегација, предводена

Read More

Редовниот 22. конгрес на СДСМ, за кој вчеравечер информираше партијата известувајќи дека е одржана седница на централниот одбор, ќе се одржи на 27 мај, објаснија од СДСМ за „Мета“. Во вчерашното соопштение беше само наведено дека е утврден датумот, но тој не беше наведен. Од СДСМ,

Read More

Демонстранти го запалиле парагвајскиот Конгрес откако Сенатот тајно изгласал промени на Уставот со кој на претседателот Хорацио Картес му се дозволува повторно да се кандидира. Полицијата за разбивање на протестот користела водени топови и гумени куршуми, а локалните медиуми пренесуваат дека околу 30 луѓе се

Read More