Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "Кочани"

Во месец август за само десет дена во Кочани се регистрирани 14 пожари, информира Дејанчо Арсов, командир на ТППЕ Кочан. Посочи дека се уште треба да се работи на подигнување на свеста кај граѓаните за заштита од пожари, за што ТППЕ на Кочани и понатаму продолжува

Read More

По долги години позајмување противпожарни возила за итни случаи, општина Чешиново Облешево се пофали со сопствено возило за трајна употреба - донација од општина Кочани. За таа цел беше приредно свечено примопредавање на кое присуствуваше градоначалниците на двете општини, Ратко Димитровски и Костадин Личков и

Read More

Спортско-риболовното друштво „Кочански рибар“ од Кочани ја спроведе акцијата за порибување на вештачкото езеро Градче крај Кочани. Ова е второ порибување на езерото со крап по она во ноември минатата година. - Во езерото се пуштени 1.000 единки подмладок на крап со просечна тежина од околу

Read More

Вчера околу 17:30 часот, на локалниот пат Кочани-одмаралиште „Пониква“, атар на село Лешки, кочанско, во неговото возило „пежо 406“ со штипски регистарски ознаки, пронајден е починат Ј.П (63) од Кочани. Како што информираат од полицијата, смрт е констатирана од доктор на Итна медицинска помош. Увид на местото

Read More

Вчера се случиле два нови полови напади на педофили врз малолетници во одвоени инциденти. Непознато лице синоќа околу 22:15 минути во Кочани извршило полов напад врз 11-годишно девојче, соопшти полицијата. Настанот се случил на улицата „Роза Петрова“ кога лицето му пришло на девојчето од зад грб,

Read More

Основното јавно обвинителство Кочани отвори постапка за сторено продолжено кривично дело, силување. Сторителот, велат од Обвинителство, делото го сторил на 14 јули врз малолетно девојче, кое го принудил на обљуба два пати за кус временски период, со што извршил продолжено кривично дело силување од член

Read More

Несекојдневниот инцидент се случил во центарот на Кочани. Кучето од засега непознати причини,се стрчало кон моторџијата, кој во тој момент се движел со својот мопед „томос“, пренесе Канал5. Во движење, кучето го укасало моторџијата во пределот на ногата и избегало. Шеесет и осумгодишниот С.Н. како последица

Read More

Шеесет и едногодишниот Коце Коцев од Кочани денеска даруваше крв по 161 пат, со што се вбројува во десетмината луѓе во земјава кои се рекордери во  крводарителството. Пензионираниот хуман полицаец, континуирано дава крв веќе 44 години, односно од својата 17 та година. Причината за првпат

Read More

  Задничката соработка на Центарот на култура „Бели мугри“ од Кочани и Домот на културата од Виница „Тошо Арсов“ му ја приреди на Кочани ретроспективната изложба на најуспешните и наградени карикатури од Меѓународниот фестивал на хумор и сатира „Ин Виница веритас“, кој во ноември минатата година се

Read More

Левидиагро има голема амбиција да го развие производството на ориз во кочанскиот регион со користење на македонско сертифицирано семе, да го зголеми извозот и да ја унапреди оваа земјоделска гранка на највисоко ниво. За таа цел Левидиагро ја започна браунфилд инвестицијата вредна 4 милиони евра

Read More