Saturday, Aug 15, 2020
HomePosts Tagged "Карло Ромео"

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев со италијанскиот амбасадор Карло Ромео за побрза интеграција на земјите од овој регион во Европската Унија. Средбата доаѓа во пресрет на Самитот за Западен Балкан во Трст,што ќе се одржи на 12 јули, а се

Read More

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Џафери денеска се сретна со амбасадорот на Италија во Република Македонија, г. Карло Ромео. На почетокот на средбата, амбасадорот Ромео му се заблагодари на претседателот Џафери за можноста да разменат мислења и искуства за соработка, и му ја честиташе

Read More

Време е да се затворат меѓуетничките, како и сите други отворени прашања кои се клучен елемент за евроатлантските аспирации на Македонија, истакнал вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната средба со амбасадорот на Италија во земјава, Карло Ромео. „Имаме голем предизвик пред нас да надоместиме

Read More

Искрено се надеваме дека оваа долготрајна политичка криза ќе заврши, пред сè поради граѓаните, затоа што тие тоа го заслужуваат“, одговори италијанскиот амбасадор Карло Ромео на новинарско прашање за доделувањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, при

Read More

Новата реформска влада треба што поскоро да се избере и да почне со работа изјавил лидерот на ДУИ Али Ахмети на средбата со италијанскиот амбасадор Карло Ромео, одржана во партиското седиште. „Нема никакви пречки за одложување, а приоритети се реформите во судството, евроатлантската интеграција, Охридскиот договор,

Read More

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска со италијанскиот амбасадорот Карло Ромео разговарал за политичката криза во Македонија. На средбата, како што соопштуваат од партијата, е констатирана потребата од деблокада на демократските процеси во Македонија, во интерес на граѓаните и стабилноста и перспективите на државата. -Македонија мора да

Read More