Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "Кабул"

Вооружени мажи влегле во американскиот универзитет во Кабул, а според авганистанските медиуми, иако сé уште нема официјална потврда, во нападот има мртви и повредени. Сите лица кои во моментот на нападот се наоѓале во зградата на универзитетот, а се проценува дека се неколку стотини, се

Read More

Во напад на бомбаш-самоубиец на полициски конвој малку надвор од главниот град Кабул починале околу 40 полицајци, пренесуваат светските медиуми. За време на овој напад експлодирале две бомби, а во конвојот најмногу се наоѓале кадети кои се враќале од промоција. Гувернерот на округот Пагхман Хаџи

Read More

Четиринаесет лица денеска загинаа, а осум се повредени во самоубиствен бомбашки напад во Кабул, соопшти авганистанското министерство за внатрешни работи. Како што се наведува во соопштението, цел на нападот бил минибус кој превезувал непалски државјани, кои работеле за американска служба за обезбедување. Авганистанските талибанци ја презедоа

Read More

Пет војници загинаа и уште петмина се повредени во воен хеликоптер на коалициските сили во Авганистан кој вчера се урна при слетувањето во НАТО база во Кабул. Потврдено е дека загинатите се припадници на силите на НАТО, но се уште се открива нивната национална припадност. Американскиот полковник

Read More

Во Кабул се одвиваше вистинска битка откако најпрво беше извршен бомбашки напад со комбе во многу густо населена област, а потоа беа нападнати базите на американските специјални единици и полициската академија. Судирите одземаа најмалку 50 животи, а стотина се ранети. Од страна на сојузничките сили

Read More

Најмалку десет лица се убиени, а околу 400 се ранети во напад со камион-бомба во Кабул, јави ТАСС. Во еден часот по локално време камионот со експлозиви експлодирал во станбен кварт во престолнината, многу блиску до владин комплекс со згради на авганистанското Министерство за одбрана. Иако во

Read More

Шестмина Талибанци денеска ја нападнале парламентарната зграда во Кабул. Прво предизвикале експлозија на автомобил-бомба, пред зградата на Парламентот, а потоа пукајќи од огнено оружје, влегле во зградата. Силите за безбедност веднаш возвратиле со оган, при што се убиени сите талибанци. Властите велат дека пратениците биле безбедни,

Read More