Saturday, Jun 6, 2020
HomePosts Tagged "Италија" (Page 5)

Селекцијата на Италија пред Европското првенство продолжува да има сериозно проблеми со здравјето на играчите, бидејќи сега се повреди и напаѓачот Грациано Пеле. Напаѓачот на Саутемптон на тренинг со репрезентацијата заработил повреда на коленото и веднаш го напуштил теренот, а се уште не е познато

Read More

Фудбалскиот клуб Јувентус освен што може да се гордее со доминацијата во италијанскиот фудбал може да биде горд и на атрактивните навивачки кои ја изразуваат верноста кон „Старата дама“. Меѓу нив се издвојува и Валентина, ќерката на тренерот Масимилијано Алегри која позираше облечена во црно-белиот дрес

Read More

Ако никогаш не сте имале можност да го пробате овој традиционален италијански десерт, ова е вистинскиот рецепт за вас и можност за лесна и брза подготовка кога ви е потребна блага закуска. Потребни состојки: * 500 мл. слатка павлака * 500 мл. млеко * 3 лажици желатин * 50 гр.

Read More

Националниот здравствен институт во Италија излезе со информација дека околу осум милиони Италијанци прекумерено консумираат алкохол. Според овие информации, околу 1,5 милиони од овие лица се на возраст од 11 до 25 години и се под сериозен ризик од здравствени проблеми со текот на времето.

Read More

СУГС „Здравко Цветковски“ го освои петтото место во Италија. Како главен координатор во Македонија на Проектот за мир, и оваа година учествуваше на Годишното собрание во Италија и во конкуренција од 90 училишта, го освои петтото место. Оваа година настанот се одржа во Лињано, мало

Read More

Како што пренесуваат италијанските медиуми, Антонио Конте би можел од репрезентацијата на Италија наместо да се пресели во Челси да оди во затвор. Селекторот на Италија, кој пред неколку дена стави потпис на тригодишен договор со Челси, се соочува со сериозна казна поради вмешаност во

Read More

  Интересна случка со јапонка која покажа колку е еластична, а воедно докажа дека годините се само бројка. Томоко, 70 годишна жена - Јапонка која живее во Италија,покажа дека навистина годините се само бројки. Доказа за тоа е и видеото подолу: Оваа жена учествувала во популарното телевизиско

Read More

Десет жени од Прилеп, шопингот во Италија скапо ги чинел. Наместо да уживаат во Лидо ди Јeсоло, патувањето се претворило во кошмар. Останале без пасоши во странска држава повеќе од 1500 км далеку од дома. Им остана само главата да си ја „чукаат“ како ќе

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов ќе биде во работна посета на Ватикан придружуван од првата дама Маја Иванова која ќе ја посети детската клиника „Бамбино Џезу“ со која има соработка за скопската Клиника за детски болести. Инаку предвидено е Иванов да има ауденција кај неговата светост папата

Read More

Италијанец им плаќал на деца во Македонија да му испраќаат голи снимки и фотографии. СВР Штип поднесе кривична пријава против 35 годишниот италијански државјанин кој во периодот од јануари 2013 до февруари 2014 година преку сервиси за брз трансфер на пари на неколку деца во

Read More