Tuesday, Jun 2, 2020
HomePosts Tagged "Италија" (Page 4)

Најмалку десет луѓе загинале и десетици се повредени во директен судир на два воза на југот на Италија, соопшти претставник на пожарникарската бригада. Екипите за брза помош се веќе на местото на несреќата каде се обидуваат да им помогнат на повредените, јавуваат италијанските медиуми. Натаму патуваат

Read More

Германците немаа ниту една победа во официјален меч на големите натпреварувања.. се до вчера. Избраниците на Јоаким Лев конечно го срушија проклетството, елиминирајќи ги „аѕурите“ во пенал рулетот откако регуларните 90 минути завршија со 1-1. Солзи и разочарување во поразениот табор, посебно кај Џиџи Буфон за

Read More

Највозбудливиот меч на ова првенство. Германија е третиот полуфиналист на ЕВРО 2016, откако по подобро изведување пенали ја совлада Италија со 6-5. Мечот заврши 1-1 во регуларниот тек и по 120-та минута. Вистинска класика е кога Германија и Италија ќе одиграат 120 минути, а потоа

Read More

Вечерва започнуваат четвртфиналните средби на европското првенство во Франција почнуваат вечерва во Марсеј со пресметката меѓу Португалија и Полска, но сите некако со нетрпение очекуваат да дојде викенд поточно сабота и да ги вкрстат „оружјата“ големите ривали Италија и Германија. „Се сомневам дека Италијанците ќе можат

Read More

Италијанските плажи на туристите им нудат враќање на парите во случај на дождливо време. Проектот кој е покренат на плажите недалеку од Венеција е наречен „или ќе добиете боја, или ќе ги добиете своите пари назад“. Угостителите и за закупците на просторот на некои од италијанските

Read More

Денес се одиграа последните осминафинални натпревари во рамките на ЕВРО 2016 во Франција, на кои потценетата Италија покажа како се игра фудбал со голема победа и одмазда над Шпанија за загубеното финале во 2012 година, додека Исланд ја направи најголемата сензација до сега и ја

Read More

Бугарскиот уметник Христо ги повикал посетителите на италијанското езеро Изео да „одат по вода“ на огромна платформа која ја нарекол „The Floating Piers“. Никој не очекуваше дека на овој мост од три километри кој претставува огромна уметничка инсталација, веќе првиот ден ќе поминат десет илјади

Read More

Со минималните победи на Белгија и Ирска од 1-0 против селекциите на Шведска односно Италија се комплетираа двојките кои ќе се натпреваруваат од осминафиналната фаза од тековното Европско првенство. Несомнено, дуелот меѓу актуелниот европски првак Шпанија и репрезентацијата на Италија ќе биде еден од најнеизвесните и

Read More

Селекцијата на Италија пред почетокот на Европското првенство во фудбал важеше за аутсајдер бидејќи не располага со голем број на ѕвезди, но затоа пак селекторот Конте покажа дека ги одбрал клучните играчи за солиден настап. Тоа го покажаа изненадувањата Пароло и особено Џакерини кој по одличната

Read More

Автобиографската книга „Мојата борба“ која Хитлер ја пишувал додека бил воен заробеник за време на Првата светска војна станува една од најпопуларните книги во Европа што е знак дека национал-социјализмот се враќа во „мода“. Италијанскиот дневен весник во сопственост на Силвио Берлускони „Il Giornale“ подели и

Read More