Thursday, May 21, 2020
HomePosts Tagged "Италија" (Page 3)

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што погоди повеќе градови и села во планинскиот предел во централна Италија се искачи на 73, додека десетици се сметаат за исчезнати, соопшти италијанската Агенцијата за цивилна заштита. Сепак, овие последни податоци не се конечни. Спасувачките тимови со булдожери, но

Read More

Силен зејмотрес ја погоди Италија кој досега одзеде 38 жртви, додека пак 150 лица се повредени. Земјотресот бил со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, а потресот се случил утрово. Најмногу погодени се планинскиот дел на централна Италија, но за среќа не е погодена густо населена

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и италијанскиот премиер Матео Ренци на 22 август ќе разговараат за излегувањето на Велика Британија од Европска унија, соопшти денеска Елисејската палата. Средбата ќе се одржи на италијанскиот остров Вентотене, а целта е „подготовка за претстојните важни настани

Read More

Предлог законот кој предвидува затворска казна за родителите кои на своето дете му ја ускратуваат храната од анимално потекло, во Италија покрена огорчена полемика меѓу приврзаниците и противниците на веганската исхрана. Тоа не помина без политички конотации бидејќи предлогот дојде од партијата на поранешниот

Read More

Италијанското Министерство за надворешни работи и меѓународна соработка – Генерална дирекција за соработка и развој преку Меѓународната Федерација на Црвен крст и Црвената полумесечина, додели 200 илјади евра, со цел да се поддржат активностите на Црвениот крст на Република Македонија, за ублажување на последиците од

Read More

Бразилецот е на излезните врати од Челси, но неговата нова дестинација би можела да биде сосема неочекувана. Диего Коста, во случај Лукаку да се врати во Челси ќе мора да се збогува од лондонскиот клуб. Многумина веруваат дека ќе се врати во Атлетико Мадрид, но

Read More

Карго авион на ДХЛ ја прелетал утринава пистата на аеродромот Орио ал Серио во Италија, а успеал да сопре дури откако ја пробил заштитната ограда и излегол на автопатот на кој во тој момент немало автомобили. Повредени при несреќата нема, информираа италијанските власти. Инцидентот се случил

Read More

Поп пејачката Мараја Кери имала фантастична забава во хотел во Капри, Италија каде се пуштаат само нејзини песни. Уште при самиот влез во ресторанот каде имала вечера со нејзиниот свршеник Џејмс Пакер се слушала нејзина песна па помислила дека е само случајност. Сопственикот на хотелот е

Read More

Македонија и Италија од денеска имаат дополнителни билатерални договори кон европските Конвенции за меѓусебна правна помош во кривичните предмети и за екстрадиција. Министрите за правда на двете земји Валдет Џафери и Андреа Орландо денеска во Скопје ги потпишаа дополнителните билатерални договори меѓу Република Македонија и

Read More

Емануеле Џакерини кој покажа фантастична игра за италијанската репрезентација на неодамнешното европско првенство ќе се врати во родната земја откако премина од Сандерленд во Наполи. „Дојдов во важен и престижен клуб. Среќен сум што ќе го носам дресот на Наполи. Со нетрпение го очекувам почетокот на

Read More