Saturday, Jun 6, 2020
HomePosts Tagged "Италија" (Page 2)

Квалификацискиот натпревар за Светското првенство меѓу Италија и Албанија во Палермо беше прекинат наа десет минути, откако навивачи на гостинската репрезентација фрлаа пиротехнички средства на теренот. По одлуката на словенечкиот судија Винчица кој досуди пенал за “азурите“, Албанците фрлаа бакли по теренот, но тоа не

Read More

Во италијанскиот главен град Рим утре ќе се одржи самит на Европската унија на кој треба да се роди нова ЕУ со 27 членки. Според дипломатски извори до Брисел, целта на собирот ќе биде обновената интеграција која во својот фокус да го има единството, а не

Read More

Англиските медиуми пренесуваат дека Конте го известил Фабрегас дека ќе биде во втор план и дека би можел слободно да си побара нова средина, но дека нема намера да го пушти во друг премиерлигашки клуб. Италија се наметнува како следна дестинација, а Шпанецот секако ќе

Read More

Италијанското обвинителство ќе поведе своја истрага за тешката авионска несреќа во која животот го загубија 5 лица, од кои четворија италијански државјани. Малиот патнички авион „пајпер“ полетал од аеродромот во Тревизо каде постои и авио спортски клуб, а во Скопје требало да наполни гориво пред

Read More

Францускиот весник „Шарли Ебдо“ пушти карикатура на која Италијанците кои настрадаа од катастрофалниот земјотрес неодамна се претставени како лазања. Крвта на облеката на нацртаните мажи и жени е прикажана како доматен сос. Илјадници луѓе на социјалните мрежи се вознемирија од грубите шеги, раскажува Би-Би-Си. „Тоа не

Read More

Страшниот земјотрес кој ја зафати централна Италија и особено градот Амариче освен што однесе 300 жртви предизвика и огромна материјална штета. Според снимките од сатели на Европската вселенска агенција има разместување на земјата од 23 сантиметри, додека 20 километрската пукнатина се движела долж Апенините. Научниците ќе

Read More

Во Италија е Ден на жалост, знамињата низ земјата се на половина копје поради 284-те жртви на земјотресот, кој во средата го погоди централниот дел на земјата. На комеморацијата за загинатите од катастрофалниот земјотрес ќе присуствуваат и претседателот Серџо Матарела и премиерот Матео Ренци. Земјотресот го

Read More

Бројот на загинатите од земјотресот во Италија е 241, а не како што претходно беше соопштено 247, изјави денеска претставник на службата за цивилна заштита, пренесе ДПА. Според него во Аматриче потврдените жртви се 184, во Аркуата дел Тронто - 46 и во Акумоли - 11. Повеќето

Read More

Видеото од спасувањето на десетгодишната Џулија која беше извлечена од урнатините на италијанскиот град Пескара дел Тронто го обиколи светот. Десетгодишното девојче беше пронајдено 17 часа по катастрофалниот земјотрес, во кој загинаа 247 животи и избриша четири града од мапата. -Жива е!- извикуваат спасувачите на снимката

Read More

Италија е во тага и жали за жртвите кои достигнаа 247 во силниот земјотрес кој го погоди централниот дел на земјата и сруши неколку градови. Спасувачките екипи се уште се на терен во потрага по затрупани, но преживеани лица. Илјадници луѓе останаа без своите домови,

Read More