Tuesday, Jan 28, 2020
HomePosts Tagged "иницијатива" (Page 2)

Холандскиот парламент вчера со големо мнозинство ја отфрли иницијативата за одржување на референдум за членството на Холандија во Европската унија. Само 14 од 75 пратеници го поддржаа предлогот на Феерт Вилдерс, челникот на десничарската Партија за слобода. Вилдер ја повикува владата да одржи референдум за „Nexit“

Read More

Уставниот суд со 8 гласа одлучи да ја тргне од дневен ред точката за разгледување на уставосноста за поставувањето на крстот во Бутел по иницијатива на Светскиот македонски конгрес и со поддршка на општината бидејќи не присуствуваше уставниот судија Сали Мурати, кој не присуствуваше на

Read More

Грција треба да води активна дипломатија на иницијативи за решавање на отворените прашања од надворешната политика, како спорот за името и грчко-турските проблеми, вели експремиерот Јоргос Папандреу, во интервју за грчката државна информативна агенција. Според Папандреу, грчката дипломатија е неопходно да биде проактивна околу отворените прашања

Read More

Уставниот суд се уште ја нема ставено на дневен ред иницијатива за оценување на уставноста на новата институција популарно наречена СЈО која е задолжена за прогон и истрага на делата кои се поврзани или произлегуваат од прислушкуваните разговори. Демонстрантите од „Шарена револуција“ исто така бараат Уставниот

Read More

Народно движење за Македонија како што најави денеска ќе ја поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување на постапка за постоење на околности кај претседателот Иванов кои може да влијаат на неговата спреченост да ја врши функцијата и дека е нестабилен. Главните причини за поведување на

Read More

Како единствен правен излез од актуелната политичка, но и институционална криза е Уставниот суд да се произнесе како надлежен за враќање на пратениците во Собранието со што ќе може да го продолжат мандатот доколку изборите се одложат и на тој начин настане уставен вакум. Иницијативата е предложена

Read More

Потпретседателот на бугарската партија ВМРО - Бугарско национално движење (ВМРО-БНД), Искрен Веселинов најави дека партијата во Народното собрание на Бугарија ќе поднесе предлог-закон за забрана за носење на бурки на јавни места, јави БТА. Според Веселинов , кој е пратеник во бугарското Собрание од редовите на

Read More

Наставничкиот пленум денеска поднесе иницијатива до Устваниот суд за екстерното тесирање. На иницијативата се потпишаа повеќе од 1.000 наставници кои реагираат на низа нелогичности, како на пример впишувањето на оценката единица од тестот во сведителството, казните и несоодветниот третман на овој кадар при оценувањето и

Read More