Wednesday, May 20, 2020
HomePosts Tagged "градски парк"

Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар на 22 јуни во Градскиот парк на град Скопје ќе го оддржат јубилејното десетто издание на манифестацијата „Види музика, слушни слика, добиј книга“. Годинава, како и секоја предходна за посетителите следува подарок книга, вашата библиотека ќе може да ја збогатите со

Read More

Автомобил по бизарна сообраќајна несреќа слетал во езерце во скопскиот Градски парк. Фотографијата ја објавија граѓани утрово на социјалните мрежи. Причините за несреќата  се уште не се познати, а се очекуваат повеќе официјални информации за случајот.

Read More

Група на активисти се организираат и на социјалните мрежи најавија „Со кино против земјотрес“. Во градскиот парк во Скопје во 22 часот ќе прикажуваат филмови на отворено со цел да ги соберат сите загрижени граѓани кои во паника се плашат да останат во своите домови

Read More

Мртво тело на 69 годишен старец е пронајдено во Градскиот парк, во близина на автобуската станица кај Фонтана. Според првичните извештаи на МВР се уште нема информации што е причината за смртта и се врши увид. Неофицијално станува збор за смрт од природни причини.

Read More

Во Градскиот парк оваа недела од 12 часот ќе се одржи „Светски пикник“ за гурмани организиран од Советот на странските инвеститори. На пикникот по цена од 100 денари ќе се служат јадења од националните кујни ширум светот од каде потекнуваат компаниите, а собраните средства ќе

Read More

Во Градскиот парк во Скопје на местото „Школка“ денеска ќе се одржи голем Еко хепенинг под мотото „Играј, пеј и рециклирај е-отпад“. Настанот е организиран од страна на Центарот за климатски промени во соработка со Елколект ДОО Скопје. „Играј, пеј и рециклирај Е-отпад“, е еко хепенинг

Read More

Утре, сабота (28 мај 2016) со почеток во 10 часот на езерцето спроти арената Филип 2 во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи првиот настан од проектот „Сите во кајак“ кој има за цел, да им овозможи на 3.000 деца, на повеќе локации во

Read More

Викендов, на 14-ти и 15-ти мај, во Градскиот парк во Скопје, ќе се одржи Третиот по ред Скопски цветен фестивал. Фестивалот ќе започне со цветно дефиле на учениците од нижите одделенија и велосипедисти од неколку велосипедски здруженија. Во двата фестивалски дена ќе се одржат креативни

Read More

Околу 1000 учеснички денес трчаа во името на здравиот живот. Женската трка предвидуваше трчање низ Градскиот парк Скопје. На На најдобрите во неколку возрасни категории им беа доделени медали и дипломи, а беше организирана и лотарија за сите учеснички. Трката е дел од промотивните активности за најмасовниот

Read More

Од МВР го сопштија планот за регулирање на сообраќајот пред и за време на денешниот натпревар на арената Филип Втори меѓу Македонија и Украина од 20:45. Заради безбедносните мерки најпрво треба да знаете дека автомобилите паркирани околу стадионот ќе мора да ги преместите или во

Read More