Sunday, Jun 28, 2020
HomePosts Tagged "финале" (Page 4)

Фановите на стриповите со „мртвите кои одат“ одамна знаат за иконскиот негативец Неган, суров предводник на група на преживеани кои убиваат и пљачкосуваат се што е преостанато од човечката цивилизација. Сега и ТВ публиката конечно ќе може да го запознае Неган и тоа во финалето

Read More

Кеи Нишикори вели дека нема што да загуби и дека ќе даде се од себе во финалната средба од турнирот Мастерс 1.000 серии, во која ќе се сретне со српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Петиот рекет на планетата, Јапонецот Нишикори до финалето на Флорида стигна после

Read More

Првиот Гренд слем оваа година повторно оди сосема заслужено во рацете на неприкосновениот шампион Новак Џоковиќ кој остана неприкосновен владетел на Австралија Опен. Во финалето успеа да го совлада и еден од редовните противници, британскиот тенисер Енди Мари кој мораше да се задоволи само со второто

Read More

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го забележа првиот пораз по серијата од 11 победи во финалето на фјучрс турнирот во Анталија. Таа ја испушти титулата против русинката Алиса Клејбанова со 2:0 во сетови со резултат од 6:3 и 6:4 во гејмови.

Read More

Британскиот тенисер Енди Мареј е прв финалист на Мастерс турнирот во Париз, после не толку лесната победа над Шпанскиот тенисер Давид Ферер. Мареј во првото полуфинале во Париз го совлада Давид Ферер со резултагт од 6:3, 6:4, после нешто помалку од 100 минути игра. Третиот тенисер на

Read More

Борбата за стигнување до финалето во двојки не ја засити младата тенисерка Лина Ѓорческа, па така си обезбеди и место за трофеј во сингл конкуренцијата, совладувајќи ја Ксу Лиу Сун од Кина со 2:0 во сетови (6:2, 6:4). Во двојки, заедно со Хрватката Ива Приморац како втори носителки

Read More

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер и Шпанецот Рафаел Надал ќе се сретнат после цели 18 месеци, во големото финале на турнирот во Базел. Надал во првото полуфинале обезбеди триумф против французинот Ричард Гаскет со 6:4, 7:6 и така успеа да стигне до 14 победа во исто толку

Read More

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ и Жо-Вилфред Цонга ќе играат во финалето на Мастерс турнирот во Шангај. Во полуфиналните мечеви србинот славеше над Енди Марej, а Цонга беше подобар од Рафаел Надал. Во првиот полуфинален дуел, Цонга славеше над Надал со 2:1 во сетови  (6:4, 0:6,

Read More

Новак Ѓоковиќ ја освои својата јубилејна 10та Грен Слем титула откако во финалето на УС Опен го победи Рожер Федерер со 3:1 во сетови (6:4, 5:7, 6:4, 6:4). Поради дождот натпреварот започна со доцнење од 3 часа, но чекањето вредеше бидејќи тенисерите одиграа врвен натпревар. Натпреварот

Read More

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на УС Опен, откако во полуфиналето го победи бранителот на титулата Марин Чилиќ, препуштајќи му само 3 гема (6:0, 6:1, 6:2). Во второто полуфинале Рожер Федерер беше подобар од сонародникот Станислас Вавринка, совладувајќи го со 3:0 по

Read More