Saturday, May 30, 2020
HomePosts Tagged "ФФМ"

Владата ќе направи сè за навреме да ги отстрани сите забелешки од УЕФА и финалето на Европскиот суперкуп во фудбал да се одржи во Скопје изјави денеска генералниот секретар на Владата Драги Рашковски. - Владата сака да ја промовира Република Македонија во најдобро светло и затоа

Read More

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука да ја награди младата репрезентација до 21 година со премија во висина до 2.000 евра индивидуално за досегашните залагања во тековните квалификации за пласман на ЕП 2017. Од ФФМ соопштија дека премија за младите фудбалери ќе следува

Read More

Фудбалската федерација на Македонија по иницијатива на селекторот Ангеловски и фудбалерите Пандев и Шиков донесе одлука сите средства од квалификацискиот натпревар со Албанија да бидат донирани за граѓаните кои беа погодени од силното невреме. - Во мое лично име и во име на сите членови на

Read More

Фудбалската федерација на Македонија утре организира отворен ден за посетители во „Куќа на фудбалот“. По тој повод сите љубители на фудбалот, млади и возрасни, кои имаат интерес да се запознаат со комплексот „Куќа на фудбалот“ и да бидат директно информирани за различните активности на федерацијата,

Read More

Од денес на Канал 5 ќе се емитува новата спортска емисија „Куќа на фудбалот“ во чест на домашните фудбалски случувања, со надеж дека ќе разговара за сите теми кои ги интересираат фановите и спортските работници, а со тоа и да му се даде поголемо значање

Read More

Можеби квалификациите за македонската репрезентација во фудбал не може да донесат некој поголем успех, но затоа пак фудбалските фанови ќе имаат можност за ниски суми да го проследат натпреварот против Шпанија од каде ќе пристигнат најголемите ѕвезди на денешницата. Македонија против Шпанија се соочува на домашен

Read More

Македонскиот фудбал според ранкингот на ФИФА продолжува да тоне и сега се наоѓа на 105-тото место што е еден од најслабите рејтинзи досега, а мал куриозитет е тоа што дури и држави со полуаматерски репрезентации како Фарски Острови се пред нас. Во најновото рангирање во

Read More

Фудбалот е најважната споредна работа на светот, но факт е дека овој спорт е позастапен кај посилниот пол. А кога станува збор за делењето правда, дали жените можат да се носат рамо до рамо со мажите? Тамара Стојкова разговараше со Ангела Рајчевска, за фудбалската кариера

Read More

ФФМ денес го прикажа пехарот кој во 2017 ќе го добие победникот на Супер купот на УЕФА. Арената Филип Втори Македонски ќе биде домаќин на дуелот меѓу победниците на Лигата на шампиони и Лига Европа. Ова е убедливо најспектакуларниот спортски настан во Македонија и бројните

Read More