Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "езеро"

Семејството Здравевски од Гевгелија денеска го крстија нив син Александар во водите на Дојранското езеро. Велат идејата била заедничка со свештеникот, а се родила уште при крштевката на нивното второ дете. Тие не се плашат од тоа што велат дека водата е загадена. Забраната за

Read More

Вчера се удави 59 годишен маж во водите на езерото Треска близу Скопје. Вчера околу 12:45 часот е пријавено дека во езерото има машки труп. Полицијата веднаш излегла на лице место и извршила увид при што е познато дека се работи за Уран С.(59) од Скопје.

Read More

Исчезна маж денеска напладне во водите на Мавровско Езеро. Специјализирани екипи на МВР пребаруваат по дното на брегот во близина на месноста Бунец, бидеќи постои сомнеж дека лицето кое пријавено за исчезнато е удавено. Од првичните информации на Јавното обвинителство најверојатно се работи држжавјанин на Република

Read More

5 момчиња од Висконсин прават „Стоунхенч“ од мраз. Ова е прекрасна гледка која се наоѓала на „Рок лејк“ езерото во Висконсин, можела да се види покрај крајбрежниот пат на истото езеро. Погледнете какво ремек дело уништи летниот период!

Read More

Втората по ред винска езерска регата се реализира денеска на Тиквешкото Езеро, во организација на Здружението на граѓани „Винотек“ од Кавадарци. – Продолжуваме со активностите за промоција на тиквешкото вино кое е со извонреден квалитет од една страна и на Тиквешијата како најголем вински регион во

Read More

Противпожарниот авион "Dromader AT802A", кој е во сопственост на Авио-хеликоптерската единица на Црногорското МВР, вчера во околу 11 часот се урнал во Скадарското езеро. Тоа се случило кога пилотот Бранислав Стојановиќ слетал во езерото да го наполни резервоарот со вода, за да се врати и

Read More

Езерото Туз е второ по големина езеро во Турција, се наоѓа во Централна Анадолија, а тоа што го вбројува меѓу вистинските природни феномени е неговата боја. Ова езеро, како камелеон, ја менува својата боја во зависност од тоа дали е зима или лето. Доколку ја

Read More

Летните горештини очигледно ги „избркаа“ и дивите животни од шумите. Барем оние што имаат „избор“ од планина да одат и на капење. Вчера околу пладне, на температура од 38 степени, на една напуштена плажа кај стариот автокамп на „Треска“, во близина на струшкото село Радожда,

Read More

На просторот на денешната пустина Сахара некогаш се простирало џиновско езеро, пренесува Дејли мејл. Британски научници откриле дека некогаш најголемото слатководно езеро кое покривало 360.000 квадратни километри во централна Африка толку многу се намалило, што денес може да се смета за „бара“ во однос на

Read More