Thursday, Aug 13, 2020
HomePosts Tagged "Егејско море"

Најмалку три лица загинаа, а четири други се повредени во судар меѓу глисер и туристички брод во близина на островот Егина кај Атина, соопшти грчката крајбрежна стража. Како што јави дописникот на МИА од Атина, на туристичкиот брод имало од 15 до 20 лица, кои се

Read More

НАТО ќе се вклучи во справување со бегалската криза со воени бродови кои ќе патролираат во Егејското море. Главната мисија ќе биде спречување на премин на терористички групи, но и хуманитарна цел за помош на бегалците кои со шверцерски криминални групи се превезуваат по морски

Read More

Поради многуте инциденти кои се случуваат и во кои загинуваат бегалци во Егејското море, грчката крајбрежна стража отсега ќе биде придружена од робот кој ќе биде од голема корист во преземањето мерки за спасување на бегалците од водите на морето.Емили е робот создаден од научници

Read More

Осумнаесет мигранти, меѓу кои и неколку деца, загинаа утрово во водите пред западниот брег на Турција во Егејското Море во бродолом на нивното пловило коешто се движело кон грчкиот остров Лезбос. Претходните податоци говореа за осум мртви, меѓу кои шест деца, пренесува агенцијата Dogan. Малиот претоварен

Read More

Околу единаесет мигранти загина, а уште тринаесет други се исчезнати при потонување на дрвен чун во регионот на островот Фармакониси, Егејско Море. Операцијата за спасување започнала во два часот по полноќ по пријава од непознато лице кое забележало дека во морето има луѓе, пишува грчкиот

Read More

Морињата кријат стари тајни. Овој пат научниците открија потопено село од праисторискиот период во Арголидскиот Залив на грчкиот полуостров Пелопонез. Група археолози од Археолошкиот факултет при Универзитетот во Женева, уште од лани вршат истражувања на локалитети во реонот на градот Арголида, а сега конечно дошле

Read More