Friday, Sep 25, 2020
HomePosts Tagged "Дитмир Бушати"

Интензивирање и зајакнување на политичката, економска и особено инфраструктурната и енергетската соработка, беше тема на денешната средба во Тирана на министерот за надворешни работи Никола Димитров и шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати, соопштија од македонското МНР. Министрите разговарале за заедничкиот интерес за унапредување на состојбите

Read More

Албанија и Македонија немаат отворени прашања, истакнаа на заедничката прес-конференција во Тирана министрите за надворешни работи на двете земји, Дитмир Бушати и Никола Димитров, и додадоа дека ќе работат на подобрување на соработката, која е клучна за евроатлантските интеграции. Бушати и Димитров најавија дека наесен во

Read More

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати денескапреку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада. Албанија е спремна ја поддржи Македонија на секое поле“, твитна Бушати

Read More

Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати кој престојува во Вашингтон, негира дека постоела тиранска платформа и дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија. Бушати кој беше гостин на Германскиот-Маршалов Фонд, одби да одговори на прашањето од американските експерти што значи изјавата на албанскиот

Read More

Во Македонија постои длабока криза на демократијата, а Никола Груевски и неговата политичка партија се обидуваат да ја трансформираат демократската криза во меѓуетничка, изјави шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, во интервју за „Еуроактив“. – Не постои тиранска платформа, постои документ напишан од три од четирите

Read More