Sunday, Aug 2, 2020
HomePosts Tagged "директор" (Page 2)

На социјалните мрежи денеска се појави видео на кое се слуша разговор меѓу група ученици и директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Кире Николоски. Тој им зборува на учениците дека ќе биде страшно ако се спроведе платформата на албанските партии и ако се воведе двојазичност

Read More

Битолскиот градоначалник Владимир Талески, од куќен притвор распишал конкурс за избор на директор на Јавното комунално претпријатие „Нискоградба“ од Битола. На интернет-огласникот „Најди работа“ на 3 септември е објавен оглас во кој стои дека градоначалникот на Општина Битола распишува јавен конкурс за избор на директор

Read More

Поранешниот шеф во кабинетот на Сашо Мијалков, кој е осомничен за уништување на опремата за прислушување е избран за генерален директор на меѓународната мрежа за организиран криминал. Тони Јакимовски е осомничен од СЈО и беше помилуван од претседателот Ѓорге Иванов, а на новата позиција, според

Read More

Aнастасија Илиеска која досега ја вршеше функцијата државен секретар во Министерството за внатрешни работи, е нов директор на Управата за јавни приходи (УЈП), потврди Владата. Таа доаѓа на местото на Петар Есмеров, кој на оваа фунција беше недела дена откако неговиот претходник Кирил Миноски беше назначен

Read More

Мартин Сен, поранешниот главен директор на „Цирих осигурување“, во петокот си го одзел животот со големо жалење соопштија од компанијата и тој вториот директор по Пјер Вутнер се самоуби во 2013-та. Во една од најбогатите швајцарски компании во изминатите пет години имало големи финансиски проблеми, пропаднати

Read More

Движењето БЕСА воспостави департмани кои, како што велат континуирано ќе ја следат оваа антидржавна и анти-албанска влада, кои ќе ги понудат најсоодветните решенија за сите прашања кои ги засегаат Албанците во ова држава, но и другите граѓани, нудејќи правни социјални, културни, образовни, економски и други

Read More

Директорот на кумановската болница доби кривична пријава за злоупотреба на службена положба бидејќи не спровел судски спор со специјализант кој со договор бил испратен на специјализација на Медицински факултет во Скопје за време од пет години, за што примал плата, патни трошоци, надоместоци, но не

Read More

Засега непознато лице, ноќеска подметнало пожар во службениот  автомобил на директорот на прилепскиот затвор кој пак успеал некако да го изгаси огнот пред да изгори целото возило. Инцидентот се случил околу 2:30 часот по полноќ, кога автомобилот кој што би паркиран во дворот од семејната куќа

Read More

Министерката за култура Елизабета Канческа -Милевска неделава беше во работна посета во Турција, каде што учествуваше на втората конференција на Советот на Министри за култура од Југоисточна Европа. Советот се одржуваше на тема „Зајакнување на културата за одржлив развој“. Меѓу другото на Советот е усвоена

Read More

Навреда на Фејсбук и ширење говор на омраза, се причините за намаленото поведение на Илина Димовска - ученичка во трета година при велешката Гимназија Кочо Рацин. Ваквата одлука на надлежните во Гимназијата ги вжешти социјалните мрежи. И додека таа тврди дека е казнета поради изразување

Read More