Monday, Aug 3, 2020
HomePosts Tagged "ден"

Серијата Game of Thrones стана мегапопуларна и речиси нема човек кој не ја чека со нетрпение следната епизода. Многумина станаа и опседнати со оваа фантастична серија. На YouTube се појави видео во кое режисерот покажува како изгледа еден ден на девојка која не ја гледа

Read More

Утре е денот кога Британците ќе се изјаснат за тоа дали државата ќе остане во ЕУ или островот повторно ќе стане самостоен. Лидерот на кампањата за Брегзит и доскорешен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон изјави дека утрешниот ден кога Британците излегуваат на референдум за да

Read More

Владимир Б. (37) е утрово убиен на Милишевската улица во Белград, во близина на полициска станица. Настанот се случил кога маж од автомобил марка „фиат браво“ со белградски регистерски таблички пукал во жртвата кој воедно имала богато полициско досие. Се уште се непознати причината, односно мотивот

Read More

Денеска не очекува сончево и потопло време со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Температурата ќе се движи од 14 до 22 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Температурата ќе достигне до 19 степени.

Read More

Националниот сојуз на слепите на Република Македонија денеска го одбележува Светскиот ден на Белиот стап кој од Обединетите нации е признат како симбол на слепи лица зашто им овозможува поголема мобилност и учество во заедницата. По повод Светскиот ден, денеска ќе биде пуштена во употреба нова

Read More

Со новите членови во Законот за безбедност во сообраќајот се направени драстични измени. Обврската на возачите да управуваат со своите моторни возила со вклучени светла преку ден повеќе нема да важи. Задолжителна ќе биде нивната употреба само ноќе и во дневни услови само кога е

Read More

Со интерактивни работилници и панел дискусија денеска во Младинскиот културен центар ќе биде одбележан Светскиот ден на младите. Одбележувањето се организира во рамки на Youth Voice кампањата Y-PEER во соработка со Националниот младински совет на Македонија и Balkan Action 2015. Настанот е поддржан од Фондот

Read More

  Со секој ден од неделата владее конкретна планета која носи одредени аспекти, карактеристики и особини кои ги носиме со своето раѓање Понеделник: Ова е непостојан и променлив ден. Може да биде добар за писатели бидејќи има аспекти на будење инспирација и фантазија. Месечината во астрологијата симболизира

Read More