Friday, Sep 25, 2020
HomePosts Tagged "Д Фестивал"

„Д“ Фестивал добива нови хедлајнерски засилувања за новото тридневно фестивалско лето кое ќе се одржува од 14 до 16 јули во Дојран. Откако беа објавени дел од светските музички имиња кои ќе ја предводат програмата на годинашното издание, листата на хедлајнери е збогатена и со

Read More

По завршувањето на првата фестивалска вечер во Дојран посетителите се многу задоволни од приредената забава со квалитетни настапи на Дубиоза Колектив и Роџер Санчез проследени и со огномен за официјален старт на Д Фестивал.  Голема забава преку ден во многу опуштена атмосфера има и во кампот

Read More

Патувачкото Кино на МакеДокс е дисперзиран фестивал кој секоја година ги посетува помалите населени места надвор од културната мапа на Македонија, а ова несебично раскажување на волшебните документарни приказни, кое годинава ќе се одржува во Валандовско од 11-25 јули, три дена ќе гостува на Д

Read More

Амбасадорот на денс музиката и „Греми“ наградуваниот продуцент и диџеј РОЏЕР САНЧЕЗ го потврди својот настап на главната бина на Д ФЕСТИВАЛ! Еден од водечките светски артисти во денс и хаус музиката со статус „господар на жанрот“, на големата сцена на Д ФЕСТИВАЛ ќе го претстави

Read More

На овогодинешното издание на „Д Фестивал“ во Дојран, кој се одржува до 15 до 17 јули, електронската музика си доби своја специјална бина наречена „LakeAwake Stage“. Организаторите најавуваат 12 часовна програма која ќе се одвива до раните утрински часови, а третата бина е замислена и

Read More

Во листата на изведувачи за главната бина на Д Фестивал се придружуваат хероите на македонската независна музичка сцена, инди-пост-панк активистите Бернајс Пропаганда (BERNAYS PROPAGANDA)! Секогаш револуционерни во својот музички израз, Бернајс Пропаганда со четири студиски изданија и повеќе стотици концерти, важат за еден од водечките

Read More

Британскиот панк-рок бенд ќе настапи на главната бина на „Д фестивал“ во Дојран и со тоа ќе одбележи 36 години кариера. По повеќе од три децении активно постоење на музичката сцена, дури 12 студиски албуми и огромен број басисти и тапанари кои протатнија низ бендот,

Read More

    Фестивалот кој секоја година се одржува под отворено небо го најави своето шесто по ред издание, кое и оваа година повторно ќе се одржува во Дојран почнувајќи од 15 до 17 јули. За најбрзите посетители се организира специјална продажна цена на така наречени earlybird влезници

Read More

Веќе шеста година по ред се организира еден од најголемите музички настани во Македонија на отворено Д ФЕСТИВАЛ во Дојран. Како што информира фестивалската прес-служба, во наредните 100 дена, организаторот на фестивалот ангажирајќи го сиот свој расположлив капацитет, ќе даде отчет за сите активности кои тимот

Read More