Tuesday, Sep 29, 2020
HomePosts Tagged "Бугарија" (Page 5)

Амбасадите на САД во Скопје и во Софија денеска преку заедничко соопштение го поздравија предлог-договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија, оценувајќи го како пример за решавање на спорови меѓу соседите. „Договорот ги потврдува тесните врски помеѓу двете земји и демонстрира добра волја од државите да

Read More

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара јавна, отворена и итна седница во врска со најавата за потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија. Собранието, како што истакна на прес-конференција Илија Димовски, треба да го разгледа договорот и да донесе заклучоци дали треба или не да се потпише.

Read More

Потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија претставува позитивен чекор напред за Балканот, изјави денеска американскиот амбасадор во Софија, Ерик Рубин по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Имав многу добра куса средба со премиерот на која ја изразив нашата поддршка за плановите

Read More

Владата доцна синоќа на посебна седница го прифати извештајот за извршените преговори за текстот на договорот за пријателство, добрососедство и за соработка со Бугарија и го прифати усогласениот текст, соопшти владината прес-служба. „Владата донесе одлука со која се определува претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран

Read More

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ја повика Владата да го објави и да го образложи текстот на договорот за добрососедство со Бугарија пред неговото потпишување. Како што стои во соопштението од претседателскиот кабинет, отсуството на транспарентност предизвикало негативни коментари и загриженост во јавноста кои

Read More

Владата во делот на евроинтеграциите следи две траектории – едната е планот 3-6-9, а другата решавање на политичките прашања во кои влегуваат меѓуетничките односи и односите со соседите, односно прашањето на јазикот и отвореното прашање со Грција и со Бугарија. Мора да постигнеме и консензус

Read More

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи

Read More

Балканот, Европа и светот споделуваат заедничка историја, да не гледаме назад кон минатото, да ги затвориме отворените прашања и да продолжиме заедно да се радуваме кон заедничката иднина, изјави премиерот Зоран Заев по затворената седница на Комисијата за надворешна политика, каде што пред опозицијата и

Read More

Коалицијата „За подобра Македoнија“ ќе даде поддршка на договорот за добрососедство со Бугарија доколку во него бидат вградени забелешките кои нејзините пратеници денеска ги претставиле на затворената седница за јавност на која премиерот Зоран Заев ги презентира деталите од нацрт договорот, пишува „Нова ТВ“. Антонијо Милошоски

Read More

Стабилизација во Македонија и суштински дијалог за наоѓање заемно прифатливо решение за спорот за името се услов за целосна поддршка од Грција, Србија и од Бугарија за евроатлантските перспективи на Македонија. Ова е ставот околу кој се согласиле грчкиот премиер, Алексис Ципрас, неговиот бугарскиот колега,

Read More