Wednesday, Sep 30, 2020
HomePosts Tagged "Бугарија" (Page 3)

Договорот за добрососедство со Република Бугарија што го потпиша владата на Зоран Заев е во спротивност со македонските државни и национални интереси и прави од македонската страна губитник во целиот процес, изјави денеска на прес-конференција поранешната министерка за култура и сегашна пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета

Read More

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Како што пренесува „А1он“, Бошњаковски, одговарајќи на новинарски прашања, подвлече дека со Договорот минатото и историјата

Read More

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска разговараа за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји, како и за волјата и ангажираноста на сите што во изминатиот период беа вклучени во напорите за негово усогласување, соопштија од кабинетот

Read More

Министрите за економија на Република Македонија, и Република Бугарија, Крешник Бектеши и Теменужка Петкова денеска во Скопје потпишаа Меморандум за соработка во енергетиката и развој на билатерално стратешко партнерство во секторот на природниот гас, преку развивање на нова директна врска меѓу системите на природен гас

Read More

„Денеска Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор за добрососедство во Скопје. Го поздравувам многу тоа што по многу години безуспешни преговори, се најде консензуално решение на отворените прашања. Со тоа двете држави испраќаат важен сигнал за успешна билатерална, но и регионална соработка

Read More

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов на работната средба одржана по потпишувањето на Договорот

Read More

Британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија, оценивајќи го како чекор во вистинска насока. „При моите неодамнешни посети на Бугарија и на Македонија, видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете земји. Го поздравувам

Read More

Европската унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договор за пријателство, доборососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, стои во заедничката изјава на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и добрососедство, Јоханес Хан. Могерини и Хан истакнуваат дека со договорот

Read More

Бугарија од денеска е уште поголем пријател на Македонија и наш сојузник во евроатланската перспектива, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со бугарскиот премиер Бојко Борисов, по потпишувањето на Договорот за добрососедство и за пријателство помеѓу Македонија и Бугарија. – Потпишувањето на Договорот за добрососедство

Read More

Владата на Република Македонија и премиерот Зоран Заев утре со сите државни и воени почести ќе ја пречека високата бугарска владина делегација, предводена од премиерот Бојко Борисов, соопшти владината прес-служба. Официјалната церемонија за добредојде на бугарската делегација, која е во дводневна посета на Македонија, ќе се

Read More