Monday, Nov 30, 2020
HomePosts Tagged "Брајан Хојт Ји"

Амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, денеска порача дека Амбасадата на САД будно ги следи настаните поврзани со случувањата во Собранието на 27 април и дека полицијата, обвинителството и правосудниот систем мора да дејствуваат транспаретно, со почитување на највисоките стандарди при изведувањето на овој

Read More

Македонија повторно се движи во вистински правец и треба да го искористи позитивниот моментум и поддршката од евро-атлантските пријатели. САД даваат принципиелна поддршка на реформските активности на македонската Влада насочени кон повторно отворање на перспективите за што побрза интеграција на земјата во НАТО и ЕУ. Ова

Read More

„Балканот мора да порасне и тоа брзо, пред младата генерација целосно да дигне раце и да оди самата во Европа“, истакна министерот за надворешни работи, Никола Димитров на тркалезната маса на панел дискусијата посветена на мирот безбедноста и стабилноста во рамки на дванаесеттиот по ред

Read More

Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, редовно да се земаат плати. Ова е ставот што го делат САД, ЕУ, НАТО и Берлин, порача заменик помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји, кој престојува

Read More

Следете ја во живо изјавата на заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји по средбата на лидерите на парламентарните партии, собранискиот спикер Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов.

Read More

Претседателот Иванов на денашната средба со претставникот на Стејт Департментот Брајан Хојт Ји ги повтори своите позиции но, во омекната варијанта дека Зоран Заев може да добие мандат само ако даде силни гаранции дека нема да ја загрози унитарноста на Македонија. Македонскиот претседател го осудува секое

Read More

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји откако вчера заврши половина од работата, денес треба да се сретне новоизбраниот собраниски спикер Талат Џафери со што ќе му даде признание од САД дека со него ќе продолжи

Read More

Претставникот на американскиот Стејт Департмент Брајан Хојт Ји ги заврши средбите со лидерите на албанските партии, а потоа изјава даде лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој се заблагодари за поддршката што ја даваат САД за именувањето на Талат Џафери за спикер на парлaментот и зa неговото признавање.

Read More

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји, денеска и утре ќе престојува во посета на Република Македонија за време на која ќе се сретне со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот. Хојт Ји во Македонија треба

Read More

Бруталниот напад во Собранието каде беа претепани новинари и линчувани пратеници ја смени агендата на Брајан Хојт Ји, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија кој во Република Македонија ќе дојде уште утре, а во понеделник на 1 мај ќе ги има главните активности. „Заменикот помошник државен

Read More