Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "Борусија Дортмунд"

Фудбалскиот клуб Борусија Дортмунд потврди на својата веб-страница дека Петар Бош е новиот тренер на овој тим. Бош потпиша договор до 2019 година, а попладне ќе биде официјално претставен на прес-конференцијата. Бош оваа сезона ја водеше екипата на Ајакс и загуби во трката за титулата од страна

Read More

Борусија Дортмунд одлучи да го разреши тренерот Томас Тухел, само неколку дена по освојувањето на Купот во финалето каде што го победи Ајнтрахт Франкфурт! Клубот ја даде следната изјава: “Разделбата е резултат од разговорите меѓу Ханс Јоаким Вацке (извршен директор), Микаел Зорка (спортскиот директор), Томас Тухел

Read More

Германското обвинителство објави дека го уапсила напаѓачот на автобусот со играчите од екипата на Борусија Дортмунд на 11 април, руско-германски државјанин Сергеј В. Тој беше уапсен во близина на Тубинген, град во југозападна Германија, на крајот од минатата недела, против него се води истрага за

Read More

Откако вчера Борусија Дортмунд ја заврши работата околу доведувањето на Андреа Шурле, денес би можеле да потврдат уште еден голем трансфер. Борусија Дортмунд ова лето продаде неколку главни играчи од претходните неколку сезони како Михтарјан, Гундоган и Хумелс. Сепак, одработен е одличен трансфер период што

Read More

Германскиот репрезентативец пристигна на „Вестфален“. Андре Ширле се наоѓа пред потпис на договор со Борусија Дортмунд, она за што се шпекулираше сега е потврдено, клубовите се договориле, а сега преостануваат само медицинските прегледи. Германскиот репрезентативец и поранешен фудбалер на Челси ќе премине во Дортмунд од

Read More

Везниот фудбалер Себастијан Роде официјално премина од редовите на Баерн Минхен во Борусија Дортмунд. Се шпекулира дека трансферот бил вреден околу 12-15 милиони евра, а Роде ставил потпис на четиригодишен договор. Роде во Баерн пристигна од Антрахт пред две сезони, а во дресот на Баерн

Read More

Последните неколку години по правило Баерн беше тој кој пазареше фудбалери од Борусија Дортмунд, но предстоечкото лето ситуацијата би можела да се промени. Марио Геце, Роберт Левандовски и Матс Хумелс беа фудбалерите кои жолто-црниот дрес го менуваа со црвено-бел. Меѓутоа, Борусија сега е заинтересирана за

Read More

Младиот Французин Осман Дембеле е нов член на Борусија Дортмунд, објави сајтот во официјално соопштение. Дембеле во Борусија пристигнува од Рен, а со германскиот клуб стави потпис на петгодишен договор. Овој 18-годишен фудбалер беше еден од најбараните европски фудбалери, а за него покажаа интерес бројни

Read More