Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "бомбаш"

Американската полиција го уапси Ахмед Рахами, осомничен за бомбашки напади во Њу Џерси и Њујорк. Во пукање кое се случило во Линден во Њу Џерси биле повредени двајца полицајци откако добиле дојава дека осомничениот се наоѓа во Линден и дека пука по автомобили. Линден се

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека бомбашот самоубиец кој го изврши нападот на свадба во турскиот град Газиантепе вчера бил дете на возраст меѓу 12 и 14 години. Во нападот загинаа 51 лице, а десетици се повредени. Ердоган ги повтори негови претходни изјави дека информациите

Read More

Полициската станица во рускиот регион Ставропол беше мета на напади, пренесуваат локалните медиуми. Експлозиите не повредиле ниту официјални лица на руските сили, ниту цивили. Се уште е нејасно колку бомбаши самоубици учествувале во нападот. Медиумите известуваат за бројка помеѓу двајца и четворица самоубици. Полицијата засега

Read More

Првите индикации укажуваат дека Исламска држава (ИД) е одговорна за двојниот бомбашки напад кој пролеа крв во Анкара и истрагата се фокусира на екстремистичката исламистичка група, изјавија извори од турските безбедносни сили, пренесува Танјуг. Неименуван извор изјавил дека вчерашните експлозии имаат „воочлива сличност“ со самоубиствениот бомбашки

Read More