Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "бомбардира"

Србија ја одбележа 18-годишнината од НАТО бомбардирањето на Југославија, со свечена комеморација одржана во Грделичка клисура, местото на кое во 1999 година, авиони на Алијансата нападнаа патнички воз. Официјалните претставници на Косово, пак, изразија благодарност за воената интервенција - пренесува BalkanInsight. Неколку стотици граѓани на Србија,

Read More

Коалицијата предводена од Саудијците бомбардираше масовен митинг на околу 100.000 про-Хути бунтовници и симпатизери на бившиот претседател Абдула Салех во главниот град на Јемен, Сана. Огромен број Јеменци вчера излегоа на да дадат поддршка на Хути-бунтовниците и нивните сојузници, кои го контролираат градот. Демонстрантите го

Read More

Турција влегува во војната против ИД. Најмалку триесет џихадисти, членови на Исламска држава беа убиени во воздушните напади на турската армија во Сирија изминатата ноќ, јавија турски медиуми. Цели на нападите на турските ловци Ф-16 биле два штаба и центар за состанување на џихадистичката група.

Read More

Американските сили во Авганистан денеска соопштија дека нивни авиони вчера по грешка извршиле воздушен напад врз контролен пункт на авганистанската Армија, при што загинале најмалку седуммина војници. - Искрено жалиме за загубата на војниците на авганистанската aрмија. Изразуваме најдлабоко сочуство до блиските на жртвите на овој

Read More