Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "Берово"

СВР Штип поднесе кривична пријава за градоначалникот на Берово Д.Н. (59) поради злоупотреба на службена положба, односно поради тоа што без решенија и без патни налози го користел возилото на општината за сопствени потреби. „Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово во содејство со Одделот за економски

Read More

Македонските граѓани максимално ќе ги искористат слободните денови кои ги носат Велигденските празници, па така тие кои не отпатуваа во соседните земји или некаде подалеку ќе ги наполнат домашните туристички капацитети во Дојран, Охрид, Берово и останатите места. Хотелиерите и угостителите исто така имаат големи

Read More

Судбоносно „Да„ кажаа Индиец и Македонка. Марија и Арвин ја крунисаа својата љубов со брак и тоа е уште еден знак дека љубовта не познава граници, без предрасуди за склопување на брак помеѓу две различни вери. Свадба проследена со низа обичаи од двете вери, објавува

Read More

Со прослава по повод Готенската битка – Мурабет, денеска во беровското село Владимирово почнуваат „Владимирските илинденски средби” што годинава се одржуваат под мото „Ладимерци дека и да сте, за Илинден дома да сте“ и ќе траат до 2 август. „Владимирските илинденски средби” и годинава ќе понудат

Read More

Загина 44-годишен тракторист, жител на село Двориште, општина Берово. Полицијата соопшти дека несреќата се случила кога В.Р(1972) превезувајќи дрва, од засега непознати причини загубил контрола врз тракторот и на местото викано Крив Грабер, се превртел. Возачот при тоа паднал и со главата удрил во тврд предмет,

Read More

Вчеравечер во источниот дел на Македонија настанало невреме во Дојран, Берово и околните места кое било проследено со обилни врнежи од дожд, грмотевици и појава на град кој, како што велат жителите, бил со големина на орев. За многу краток период улиците се претвориле во реки

Read More