Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "Берлин"

Три лица, за кои се претпоставува дека се поврзани со нападот врз божиќниот панаѓур во Берлин на крајот на минатата година, се уапсени на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул. Министерството за внатрешни работи на Турција соопшти дека тројца уапсени биле во контакт со напаѓачот од Берлин. Тројцата уапсени

Read More

Под мотото „Легализацијата е во воздухот“, повеќе од четири илјади луѓе маршираа на улиците во Берлин, барајќи да се легализира марихуаната. Учесниците во маршот парадираа почнувајќи од главната железничка станица во германската метропола, продолжувајќи до Министерството за здравство па се до Градското собрание. Многу од поддржувачите на

Read More

Повеќе од 120 полицајци се повредени, а 86 демонстранти се приведени по одржувањето на левичарските немири во Берлин кои полицијата ги нарече „најагресивни во последните пет години“. Демонстрантите фрлале камења, шишиња и петарди, уништувале автомобили и ги напаѓале полицајците, соопшти полицијата, пренесе „Асошиетед прес“. Засега не

Read More

Бранденбуршката порта во Берлин денеска ќе биде осветлена со боите на националното знаме на Турција, а утре знамињата ќе бидат спуштени на половина копје откако 41 луѓе синоќа беа убиени во терористички напад на меѓународниот аеродром Ататурк во Истанбул, јави ДПА. – Истанбул и Берлин се

Read More

Германија регистрирала огромно зголемување на насилства предизвикани од екстремно десничарски групи во 2015 година, кога во земјата пристигнаа околу 1,1 милион бегалци, јави дописникот на МИА од Берлин. Според извештај, подготвен од германските разузнавачки служби, Владата мора да преземе конкретни чекори за превенција од т.н.

Read More

Повеќе од 200 полицијаци, заедно со 60 членови на специјалните сили, учествувале во претрес на 16 домови во берлинската населба Нојкелн и некоку други квартови, по што се уапсени осум лица. Според полициските власти и јавното обвинителство, самата акција била насочена против арапско поголемо семејство, при

Read More

Исламската држава денес објави видео каде најавува дека се можни нови напади на запад, а како потенцијални локации ги наведува Рим, Лондон и Берлин. -„Вчера беше Париз, а денес Брисел, Алах знае каде ќе биде утре, можеби во Лондон или Берлин или Рим“, изјави припадник на

Read More

Авионската нискобуџетна компанија Wizzair воведе нови директни летови од Скопје до главните престолнини на Германија, Данска и Словачка. Од 21 март 2016 година започнува спроведувањето на летот Скопје -  Берлин Шенфелд, додека од 22 и 28 март истата година се отвораат и линиите кон Копенхаген

Read More