Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "Анкара"

Германската амбасада во Турција била затворена поради закана од можни терористички напади, пренесува таблоидот „Билд“. Исто така, се пренесува дека се затворенаи германските училишта, но повеќе детали околу евентуален напад се уште за сега не се познати. Министерството за надворешни работи не ги коментираше пишувањата

Read More

Пратениците во парламентот во Анкара беа евакуирани поради загриженоста за нивната безбедност, објавија медиумите. Весникот Џумхуриет, повикувајќи се на пратеникот Пир Зија, соопшти за евакуација на парламентот поради подготовка на напад. Самиот пратеник објави на Твитер и краток клип од парламентот. Сепак, за кратко време откако беше

Read More

Група на воени генерали од турската армија организирала пуч против власта на неприкосновениот претседател Реџеп Таип Ердоган, но нивните намери за рушење на режимот за почеток се неуспешни. Над главниот град Анкара прелетувале воени авиони ловци, а пред седиштата на повеќе касарни се забележани амбулатни

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција решително ќе одговори на вчерашниот напад со автомобил бомба врз армиски автобуси во центарот на Анкара, во кој загинаа најмалку 28 лица и над 60 беа ранети, пренесоа француските медиуми. 26 од убиените се војници. „Треба да се

Read More

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа претрпе пораз на стартот на ИТФ фјучерсот во Анкара вреден 50.000 долари. Ѓорческа во првото коло во поединечна конкуренција загуби од третата носителка Јана Фет со 2:0 во сетови (6:4 и 6:0). Ѓорческа беше рамноправна со фаворитката Фет само во првиот

Read More

Стотици луѓе денеска протестираа во Анкара поради двојниот самоубиствен напад во саботата, при што загинаа 97 луѓе, а стотици се повредени. Денешниот протест се претвори во антивладини демонстрации обвинувајќи ги властите дека не презеле мерки за заштита на мировниот марш, како и дека Владата стои

Read More

Првите индикации укажуваат дека Исламска држава (ИД) е одговорна за двојниот бомбашки напад кој пролеа крв во Анкара и истрагата се фокусира на екстремистичката исламистичка група, изјавија извори од турските безбедносни сили, пренесува Танјуг. Неименуван извор изјавил дека вчерашните експлозии имаат „воочлива сличност“ со самоубиствениот бомбашки

Read More

Две страотни експлозии одекнаа денеска во турската престолнина, Анкара, пред одржувањето на најавениот мировен собир. Во експлозиите најмалку 30 лица го загубија животот, а 126 се повредени. Турските телевизии објавија снимки од хаосот на местото на нападот и повеќе безживотни тела, меѓу знамињата на демонстрантите. Експлозиите

Read More

Најмалку 12 лица загинаа денеска во Анкара кога автобус удри во постојка, јавија турските медиуми. Повредени се најмалку седум луѓе, кои чекале автобус на постојката во квартот Дикимеви. Според дел од турските медиуми автобусот удрил во постојката поради откажување на сопирачките. На местото на несреќата имало

Read More