Friday, Sep 25, 2020
HomePosts Tagged "анархисти"

Вчера пред „Еуробанк“ во Атина била активирана бомба во која нема информации за повредени или зафгинати, а според првичните проценки на полицијата нанесена е само помала материјална штета. Екплозијата ги оштетила влезот и прозорците во банката, а причинила материјална штета и на соседните згради. Чуварот во

Read More

Осум нови сомнителни пакети наменети за истакнати европски личности, биле пронајдени во поштата во Атина, соопштила грчката полиција. Пакетите биле пронајдени во преносен центар на северот на главниот град на Грција. Минатата седмица пратки со експлозивни направи биле пратени во германското министерство за финансии во Берлин,

Read More

Група анархисти со камења и молотови коктели, утрово го нападнаа домот на грчкиот државен секретар Алекос Флампурарис, пренесуваат грчките медиуми. Во инцидентот кој се случил околу 4,30 часот наутро по локално време во атинската населба Екзархија, учествувале околу 40 луѓе, пишува интернет страницата на весникот

Read More

Членови на анархистичката група „Рубикон“ упаднале синоќа во грчката државна телевизија ЕРТ за време на централниот дневник. За време на интервју со поранешниот генерален секретар на Грчката комунистичка партија, Лиана Канели во студиото дошле околу 20 лица. Јубилејното, роденденско емитување на вестите било прекинато, а

Read More