Tuesday, Mar 24, 2020
HomePosts Tagged "американски"

Вооружени мажи влегле во американскиот универзитет во Кабул, а според авганистанските медиуми, иако сé уште нема официјална потврда, во нападот има мртви и повредени. Сите лица кои во моментот на нападот се наоѓале во зградата на универзитетот, а се проценува дека се неколку стотини, се

Read More

Десетици илјади луѓе се собраа во неделата на еден од најголемите протести на јапонскиот остров Окинава во последните две децении против американските воени бази по повторените инциденти, а истовремено организиран е сличен протест и пред парламентот во јапонската престолнина Токио. Околу 50.000 демонстранти се гневни поради

Read More

Претставници на американските специјални служби и телохранителите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за малку ќе се степаа поради местото покрај автомобилот на турскиот претседател, пренесе турскиот сајт на „Гласот на Америка“. Откако Ердоган од хотелот седнал во автомобилот за да тргне кон културниот центар „Мохамед

Read More

Терористичката организација Ал каеда ги повика своите следбеници да ѝ нанесат удар на економијата на САД така што ќе ги убиваат водечките американски бизнисмени и претприемачи. Статиите во 15-тото издание на списанието, од 14 мај, ги повикуваат исламистичките терористи да вршат улични убиства во стилот

Read More

Хашим Тачи и во Америка познат како шверцер на органи. Бен Карсон, еден од кандидатите на Републиканската партија за претседателската номинација во САД, пред изборите во Ајова, заедно со претставниците на својата екипа се состанал со Хашим Тачи, осомничен за трговијата со човечки органи, напиша

Read More

На виенскиот аеродром Швехат, австриската полиција уапсила група американски војници кои патувале во Украина со формациско вооружување. Како што пренесува весникот Kurier, војниците немале одобрение за патување со автоматите М-16 и пиштолите, коишто биле пронајдени за време на рутинската контрола на багажот на аеродромот. Според сознанијата

Read More

Американските сили во Авганистан денеска соопштија дека нивни авиони вчера по грешка извршиле воздушен напад врз контролен пункт на авганистанската Армија, при што загинале најмалку седуммина војници. - Искрено жалиме за загубата на војниците на авганистанската aрмија. Изразуваме најдлабоко сочуство до блиските на жртвите на овој

Read More