Wednesday, Sep 23, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаСтавридис: Македонија е следната земја која ќе влезе во НАТО

Ставридис: Македонија е следната земја која ќе влезе во НАТО

stavridis

Македонија да стане дел од НАТО. Сметам дека Македонија ќе се приклучи кон Алијансата, рече Ставридис за Гласот на Америка.

И американскиот потпретседател Мајк Пенс, во името на претседателот Доналд Трамп, претходно овој месец во телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, ја повторил поддршката за евроатлантските интеграции на Македонија.

– Пенс рече дека САД продолжуваат да ги поддржуваат евроатлантските стремежи на Македонија, и го охрабри Заев да продолжи со приоритетните реформи што ќе го забрзаат патот на Македонија во тој правец, соопшти тогаш Белата куќа.