HomeДЕНЕШНАПолитикаСтавревски по 10 години се повлече од Владата, Миновски негов наследник

Ставревски по 10 години се повлече од Владата, Миновски негов наследник

Зоран Ставревски, долгогодишен министер во владата и кум на екс премиерот Никола Груевски се повлече од функцијата вице премиер за економски прашања, а како главна причина е наведено лошото здравје без повеќе детали за неговата состојба. Од Владата му посакуваат пред се добро здравје и надминување на личните предизвици и му се заблагодаруваат за досегашниот ангажман и големиот придонес.

kiril-minovski

Наследник на Ставревски најверојатно ќе биде Кирил Миновски, актуелниот директор на Управата за јавни приходи кој ќе биде предложен од страна на премиерот Емил Димитриев, а негово изгласување ќе се очекува на утрешната седница на Собранието на Република Македонија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com