HomeДЕНЕШНАСветСпречен нов терористички напад во Франција, седум уапсени

Спречен нов терористички напад во Франција, седум уапсени

Француската антитерористичка полиција уапсила седум мажи во Стразбур и Марсеј поради можна опасност од терористички напади. Четири мажи биле уапсени во источниот дел на Стразбур, додека тројца биле уапсени во јужниот дел на Марсеј вечерта меѓу неделата и понеделникот. Како што е најавено министерот за внатрешни работи во текот на денот ќе објави повеќе информации во врска со овој настан.

Стразбур е под голема контрола од отворањето на Божиќните пазари, поради сериозна опасност од терористички напади. Во Франција е прогласена вонредна состојба од терористичките напади на Исламската држава минатата година во Париз.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com