Tuesday, Mar 20, 2018
HomeДЕНЕШНАСветСпречен нуклеарен армагедон на Блискиот Исток

Спречен нуклеарен армагедон на Блискиот Исток

 

Иран и шесте светски сили денеска постигнаа историски договор со кој се гарантира олабавување на санкциите спрема Техеран во замена за кратење на неговата нуклеарна програма. –изјавил за агенцијата Ројтерс еден неименуван дипломат во иранската делегација.За денеска претпладне во Виена е закажан состанок на шефовите на дипломатиите на земјите кои беа  вклучени во преговорите.