Thursday, Jun 4, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитика„Спасувачот“ на Села доби 30 дена притвор

„Спасувачот“ на Села доби 30 дена притвор

zijadin sela

Судија на претходна постапка му одреди 30 дена притвор на полицаецот Абдулфетах Алими. Тој е обвинет за непостапување во службата како член на обезбедувањето на Собранието, за време на крвавиот упад во законодавниот дом. Според обвинението, Алими ги дал клучевите од собраниските врати.

Алими долго време не им беше достапен на органите на прогонот. Но, денеска сам се пријавил во Основниот суд Скопје 1, а по прочитаната одлука на судијата тој експресно е пренесен во истражниот затвор „Скопје“.

Своевремено, Алими се фалеше дека тој едвај го спасил пратеникот Зијадин Села насилниците кои на 27 април тепаа пратеници во македонското собрание.