HomeДЕНЕШНАСветСпасени 5.600 мигранти во Медитеранот за еден ден

Спасени 5.600 мигранти во Медитеранот за еден ден

image_650_365

Повеќе од 5.600 мигранти денеска се спасени од чамец во близина на Либија во само еден ден, што од почетокот на мигрантската криза е една од најопсежните акции за спасување, соопшти италијанската крајбрежна стража.

Спасувачите акцијата ја извеле на третата годишнина од хаваријата на бродот со мигранти кој се запали и потона во близина на островот Лампедуза, при што загинаа 366 луѓе, а трагедијата го предупреди светот на драматичните настани во Средоземјето.

Спасувачите пронашле 40 пловила со мигранти, кои сите биле претоварени. Станува збор за гумени чамци, пет рибарски бродови и два сплава.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com