Saturday, Apr 21, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаСо шприцови наоколу 23 – годишен струмичанец пронајден мртов во Скопје

Со шприцови наоколу 23 – годишен струмичанец пронајден мртов во Скопје

policija-2

Во скопската наслебна Влае, во куќа бил пронајден мртов 23-годишен струмичанец. Името на починатиот е Матијас А.Б. од Дојбредојдени-струмичко село.

Починатиот прв го пронашол неговиот најдобар пријател кој дошол да го посети во куќата на улицата „Иван Цанкар“. При влегувањето во собата, го забележал момчето како лежи на креветот, но солицето свртени кон постелата. Приближувајќи се кон мртвото тело тој забележал траги од крв и расфрлани шприцови, а до креветот исто бил пронајдено ладно оружје-пиштол со придушувач, со калибарска ознака 9мм, марката не е позната. Другарот веднаш повикал Брза помош и ја известил полицијата, а по нивното доаѓање на самото место била официјално констатирана смрт на Матијас.

Инаку, со наредба на Јавното обвинителство, телото на струмичанецот е предадено на обдукција со цел дасе утврди дали се работи за самоубиство или момчето е жртва на насилство и истото е убиено.