HomeДЕНЕШНАЕкономијаСо половина плата машиновозачите не се враќаат на работа

Со половина плата машиновозачите не се враќаат на работа

Штрајкот на машиновозачите ќе продолжи доколку не им биде наеднаш исплатена платата и придонесите за јули, велат од Независниот синдикат на машинскиот персонал на Македонија, а исто така бараат до 25 овој месец да им бидат исплатени и средствата за август во спротивно нема да се вратат на работа. Сега се активни само итните возови за мигрантите со пет линии дневно, а доколку се нормализира состојбата ќе се активираат уште пет.

Од Македонски железници велат дека работат на решавање на проблемот, но штрајкот не го признаваат сметајќи дека е нелегитимен и не е спроведен согласно законските одредби. Никола Костовски директорот на МЖ истакна дека се преговара со синдикатот за нормализирање на превозот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com