Wednesday, May 20, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалСо натпреварот меѓу Хал – Лестер започнува новата сезона во Премиер лигата

Со натпреварот меѓу Хал – Лестер започнува новата сезона во Премиер лигата

Premier-League-660x330

Со натпреварот меѓу Хал сити и шампионот Лестер кој  се игра попладнево, ќе започне новата сезона во фудбалскиот шампионат на Англија, односно најсилната конкуренција Премиер лигата.

Дербито на воведното коло ќе се игра утре во Лондон каде Арсенал ќе го пречека составот на Ливерпул, а интересно се очекува да биде и на средбата Евртон – Тотенхем.

Во останатите денешни натпревари ќе играат Барнли – Свонси , Кристал палас – Вест Бромвич Албион, Мидлсборо – Стоук, Саутемптон – Ватфорд и Манчестер сити – Сандерленд

Покрај дербито Арсенал – Ливерпул, за утре закажан е и дуелот Бурнемут – Манчестер јунајтед, додека колото ќе го комплетираат Челзи и Вест хем со средбата која ќе се игра во понеделник.