Friday, Apr 20, 2018
HomeДЕНЕШНАСнежно невреме и студ во Европа, Македонија на маргините – ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА!

Снежно невреме и студ во Европа, Македонија на маргините – ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА!

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер.

Температурата ќе се движи од 5 до 14 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер.

Температурата ќе достигне до 11 степени.

Во текот на работната седмица ќе преовладува стабилно и суво време со ниски утрински температури, а дневните температури ќе бидат во постепен пораст.

ЕВРОПА:

Последните неколку месеци Европа ја зафати студен бран, но како што наведуваат светските метеоролози  се подготвува уште поголемо невреме.

nevreme-ev

НАСА ги објави снимките на Велика Британија  на кои може да се види снежно невреме, а се предвидува дека доправ ќе има снежни врнежи пропатени со мраз. Светските метеоролози  најавија дека Европа ќе се судри со силни ветришта но и со многу ниски температури.

Во Британија се забележан првите минусни  температури , а засега Шкотска е најзагрозена, каде снегот и ветерот оневозможуваат нормално функционирање.

nevremeevr

Според прогнозите на метеоролозите зимата наскоро ќе ги покаже забите, а се очекуваат екстремно ниски температури во следниот период.