Friday, Apr 20, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈСлеп параолимпиец од Иран во стилот на Лионел Меси го воодушеви светот! (ВИДЕО)

Слеп параолимпиец од Иран во стилот на Лионел Меси го воодушеви светот! (ВИДЕО)

para-4

И покрај физичките недостатоци на параолимпијците тоа не е причина тие да не го воодушевуваат светот со своите фудбалски мајстории во Рио. Безад Задалисгари од иранската параолимпијска репрезентација постигна неверојатен погодок на натпреварот против против Мароко.

Дриблингот во стилот на Меси и реакцијата по постигнувањето на голот го обиколи светот кој му се поклонува на слепиот параолимпиецот од Иран. Со овој погодок тој покажа дека споротот нема граници и дека доколку нешто навистина се сака не постои нешто што може да го спречи тоа да биде направено.